| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU bunicul meu a suferit de Alzheimer.Mama spune ca se mostenete din generatie in generatie parinti copii persoanele de gradu 1 frate sora. Intrebarea mea este... Cate sanse am sa nu mostenesc pe bunicu sa am aceasta boala cunoscuta ca pierderi de memorie sau mama si unchiul meu au vreo sansa sa scape sau nu e obligatoriu sa se transmita boala? Sincer imi e cam frica de aceasta boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu este adevarat ca se moștenește. Toti îmbătrânim intr o zi si odată cu noi si creierul nostru! El poate degenera în timp din diversi factori dar dacă duci un stil de viață sănătos, vei avea o bătrânețe normala.

| Bizon95 a răspuns:

Deja s-au gasit niste solutii "out of the box" la boli mentale de genul asta
si anume, sa te apuci de chestii care NU le-ai facut toata viata, asta v-a forta creierul sa formeze noi legaturi neuronale

exemplu care m-a dat pe spate (am vazut un documentar)

batranei de 80+ ani cu Alzheimer aveau un mental coerent pentru ca s-au apucat de un joc de calculator cu masini dar "challenging" (trebuia sa faci fata la atacuri aleatorii venite din lateral, in timp ce trebuia sa fii mai bun decat restul "oponentilor") chestie care nu au facut niciodata in toata viata (sa joace jocuri de calculator... si sa faca fata la challenge)

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu e neapărat să se transmită boala.
Ca fapt divers, frații nu sunt rude de gradul 1.

| acerr a răspuns:

! stai linistit

| Username272 a răspuns:

Poate tu nu moștenești pe mama ta, si bunicul tau, poate moștenești mai mult pe tatăl tău ( familia din partea lui ) si ai sanse sa scapi, stai linistit

| UzzY475 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa se transmita. Stai linistit, daca stai sa te stresezi pe tema asta mereu. o sa ajungi la dementa. Daca e detectat la timp, se poate rezolva. Mai bine iti faci analize regulat si iti vezi de viata ta.