| Ecbert a întrebat:

Este posibil ca doua persoane care nu au HIV si intretin relatii sexuale, sa aiba dupa? Este valabil si in cazul relatiilor sexuale cu o persoana de acelasi sex?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de unde sa apara daca niciunul nu este infectat?

| doctorandus a răspuns:

HIV are o perioada de incubatie, plus ramane o perioada nedetectabil. HIV se poate lua prin sex, droguri intravenoase, seringi nedezinfectate (daca mai foloseste cineva asa ceva), aparatura nedezinfectata (de ex. briciul frizerului), etc.

| Ursache_Claudiu_1998 a răspuns:

BTS (boli cu transmitere sexuală):
1(bolnav) + 1(sănătos) = 2(bolvavi)
1(bolnav) + 1(bolnav) = 2(bolnavi)
1(sănătos) + 1(sănătos) = 2(sănătoși)
Corect?
Numai bine!
*nu contează cu cine faci sex, dacă nici tu și nici partenerul nu sunteți bolnavi, nu pățiți nimic*

| Budu_Dorin_1998 a răspuns:

Nu, nu este posibil...doar ca unul sa aiba virusul dar sa nu stie...sau sa-l ia prin contact cu sangele altor persoane