| SaveTheNature a întrebat:

Este posibil ca o persoana slaba, care nu fumeaza, si mananca sanatos sa aiba colesterolul marit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Da, daca prin alimentatie sanatoasa intelegi o alimentatie saraca in colesterol. O treime din colesterolul din sange provine din alimentatie, iar restul de 2 treimi sunt sintetizate de ficat, pentru ca colesterolul este indispensabil pentru sinteza vitaminei D si a hormonilor steroizi din organism (hormonii de crestere, hormonii suprarenalei, hormonii sexuali). Daca alimentatia e prea saraca in colesterol, ficatul percepe asta ca pe o amenintare si sintetizeaza colesterol cat sa fie el sigur ca nu va duce lipsa. Daca alimentatia saraca in colesterol e de lunga durata, ficatul e stimulat sa produca colesterol in exces.

| SaveTheNature explică (pentru Empathizer):

Buna logica. Stiam ca e aplicabil in cazul grasilor care vor sa faca dieta, sa se abtina de la mancat ca sa slabeasca.
Dar nu stiam ca e aplicabil si in cazul colesterolului.
Eu sunt slab. Am 1.74 si 64 kg. totusi iata valorile mele:
trigliceride serice- 142 ( normal 0- 199)
LDL colesterol: 115 (normal 0 139)
colesterol total 198 (normal 120-200)
tgo -14, 28 ( normal 0-40)
tgp 14,26 (normal 0- 41)
ar trebui sa ma ingrijorez in legatura cu colesterolul? ce crezi? nu e cam la limita?

| Empathizer a răspuns (pentru SaveTheNature):

Toate analizele tale sunt in limite normale, chiar nu ai de ce sa-ti faci griji. In perioada de crestere valorile normale ale colesterolului sunt mai mari decat cele mentionate de tine, care sunt valorile normale pentru adulti.

| SaveTheNature explică (pentru Empathizer):

Am 27 de ani. Uitasem sa spun varsta. Probabil trebuie sa merg la un psihiatru, pentru ca sunt extrem de preocupat de sanatatea mea.

| Empathizer a răspuns (pentru SaveTheNature):

E firesc, esti asaltat de informatii contradictorii din toate partile. Ai sindromul studentului la medicina, caruia i se pare ca are toate bolile despre care invata. O sa-ti treaca, cu timpulhappy
Traieste clipa, viitorul inca nu exista!

7 răspunsuri:
| badmojo100 a răspuns:

Normal FUNDA?

| SaveTheNature explică (pentru badmojo100):

Si care ar fi cauzele?
De ce o persoana slaba, care mananca sanatos si nu fumeaza poate avea colesterolul marit?

| Concu_Denisa_1975 a răspuns:

Nu, deoarece daca esti slab te ajuta.