| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa fac candidoza vaginala din cauza prezervativelor? Am o intoleranta la acestea, banuiesc. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, prezervativele ar trebui sa te protejeze de candidoza. dar, in situatia speciala in care faci alergie de la ele, e posibil ca prezenta leziunilor alergice sa favorizeze aparitia infectiei cu Candida.

kratos
| kratos a răspuns:

Nu!
Factorii de risc pot fi:
- un tratament recent cu antibiotice. De exemplu, in cursul unui tratament cu antibiotice pentru o infectie, este distrusa flora saprofita ce mentine un echilibru al candidei in organism. Astfel, aceasta se dezvolta prea mult si determina aparitia unei infectii.
- diabetul zaharat necontrolat datorita persistentei nivelului crescut al glucozei in sange si in urina este favorizata aparitia acestei afectiuni.
- sarcina cu modificarea nivelurilor hormonale.
Alti factori implicati:
- contraceptivele orale
- tulburari ale sistemului imun
- tulburari endocrine sau tiroidiene
- terapia costicosteroida.

| bOom a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bioticsul contine lactobacili care ajuta la refacerea florei tale vaginale, nu mai folosi prezervative, faci alergie, dar cum ai luat candida? daca ati folosit prezervativ, sau nu aveti candida si este doar iritatia de la prezervativ?, exista doua tipuri de prezervative, cu lubrifiant sau fara, cumparati cu si daca aveti aceeasi alergie renuntati, folositi alte mijloace de contraceptie, sterilet, diafragma, anticonceptionale.