| anonim_4396 a întrebat:

Banuiesc ca as avea candidoza vaginala si as vrea sa ii spun mamei, pentru. a merge la ginecolog. E posibil sa afle cumva, ori sa ma intrebe doctorul daca mi-am inceput viata sexuala sau sa ii spuna chiar el asta mamei? Nu as vrea sa afle worried, adica ii spune ca nu mai sunt virgina? Am 15 ani, daca ajuta asta la ceva... Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Mama ta nu trebuie sa stea la consultatie si, daca ii ceri medicului, el nu ii va spune ce a aflat in urma consultatie. Doar ca va trebui sa-i spui de ce ai decis sa pastrezi secretul.
2. Medicul te va intreba daca ti-ai inceput viata sexuala, cati parteneri ai avut, cand au inceput simptomele.
3. In cursul conultatiei la medic este foarte vizibil daca femeia si-a inceput sau nu viata sexuala.
4. Candidoza poti avea si daca nu ai viata sexuala, dar e extrem de important sa-i dai informatii complete medicului, cerand ca mama ta sa paraseasca cabinetul si solicitand in acelasi timp confidentialitatea datelor.
5. Daca ti-ai inceput viata sexuala e foarte important sa te duci la medic, fiindca la varsta ta, viata sexuala e un mare factor de risc pentru cancerul de col uterin. De acum inainte, toata viata ta sa te duci la ginecolog o data la 6 luni pentru consultatie si test Papanicolaou.

4 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

In primul rand e de apreciat ca vrei sa mergi la medic... cele mai multe fete mai bine rabda decat sa mearga... in al doilea rand medicul tau este obligat sa pastreze secret ceea ce tu nu vrei sa afle altii inclusiv parintii asta pana la o limita sa nu iti puna viata in pericol... avand in vedere ca esti minora... daca mama ta merge cu tine - nici o problema, sa o rogi frumos sa te astepte afara ca ti-e rusine... e fff important sa te tratezi... si cel mai important sa nu uiti ca si iubitul tau trebuie tratat... degeaba te tratezi tu daca el nu se trateaza... trebuie sa va tratati amandoi in acelasi timp ...multa sanatate

daniela
| daniela a răspuns:

Pai de aflat doctorul oricum va afla acum nu stiu cat de apropiat e de mama ta ca sa-i spuna. De ce nu te duci la un cabinet particular impreuna cu o prietena mai mare. Candidoza nu este o boala grava.candidoza este provocata de candida albicans este o parte din flora intestinala, cu functii in tractul digestive si fara de care am ramane fara aparare in fata bacteriilor patogene. Ciuperca numita candida albicans traieste in gat, gura, tractul intestinal, vagin, dar in cantitati mici, tinute sub control de bacteriile aflate in organismul uman in mod natural

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci rau ce faci mama ta trebuie sa ty fie prieten asa nu-i acunzi nimic caci sa r putea sa ai pb si nu le poti rez singura daca ai o sora mai mare mergi cu ea daca nu vb fara frica cu mama ta pentru ca ea e cea mai in masura sa te ajute indiferent de situatie esti cam mica pentru ce ai facut dar asta e ai facut-o si daca nu te protejezi sa nu faci un bebe si atunci e mai grav cu riscu ca vei primi o mustrare dar spune-i ei nu te ascunde bolile venecice sunt periculoase bafta si te mai astept cu intrebariok bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia-ti iubitul de mana, mergeti impreuna la o clinica privata, platesti (e) consultatia, si nimeni nu va afla nimic.