| D3l a întrebat:

Buna!
Banuiesc ca as avea candidoza vaginala si as vrea sa ii spun mamei, pentru. a merge la ginecolog. E posibil sa afle cumva, ori sa ma intrebe doctorul daca mi-am inceput viata sexuala sau sa ii spuna chiar el asta mamei? Nu as vrea sa afle worried, adica ii spune ca nu mai sunt virgina?
Am 15 ani, daca ajuta asta la ceva... Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doctorul te va intreba sigur si e foarte important sa-i spui cati parteneri ai avut si ce legatura exista intre aparitia simptomelor si contactele sexuale. Dar poti cere ca mama ta sa nu fie in cabinet in momentul discutiei si consultatiei si ii poti cere medicului sa pastreze confidentialitatea si sa nu-i dea informatii mamei tale.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gabytzza, la 15 ani nu poate fi consultata de ginecolog decat daca isi da acordul un parinte sau un tutore legal.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gabytzza, am citit legea. Unii medici trec peste lege si consulta toate fetele care le cer asta.
La un moment dat Laura Andresan a incercat sa stanga semnaturi pentru a cere modificarea legii, propunand scaderea varstei la 16 ani. Din pacate, cand am semnat eu, semnasera putini, fiindca era vorba de o initiativa a Laurei Andresan, care nu are foarte multa credibilitate si societatea noastra pudibonda acuza tot ce vine din partea ei.

| pisi dy a răspuns:

Draga mea, in primul rand controlul ginecologic e diferit la virgine : nu se face tuseu vaginal, ci rectal.In al doilea rand, chiar daca te duci singurica, te va consulta in prezenta unui adult pentru ca esti minora si asa e normal ( au mai fost fete care au zis ca le-a dezvirginat medicul de frica parintilor). Deci, spune-i mamei ca simti ca ceva nu este in regula, ai niste secretii si mergi la ginecolog.Cred ca medicul n-o sa strige-n gura mare ca nu esti virgina, va vedea ce-i de vazut, va recolta ce trebuie iti va da reteta, analize, etc. Dar daca mama ta intreaba, nu cred c-o sa minta...
In concluzie, la ginecolog tot trebuie sa mergi asa ca mai bine fii sincera cu mama ta. E mai bine sa afle de la tine. Eu una as fi dezamagita ca fiica mea sa-si inceapa activitatea sexuala inainte de maturitatea fizica, psihica si hormonala, dar mai dezamagita as fi daca mi-ar ascunde asa ceva. Si ai grija de tine :prezervativ intotdeauna!

| sorinadiet a răspuns:

...cateva dintre raspunsuri sunt foarte utile, nu trebuie sa te ascunzi de mama, desi... Consultul ginecologic se face si fara acordul parintilor, medicul de familie iti da trimitere, chiar daca nu ii spui problema reala... dar poti sa-i spui despre ce e vorba! Candidoza este o boala care se transmite prin sex dar nu numai, deci nu este obligatoriu sa fi contactat-o prin sex... mai sunt si alte cauze! Si, oricum nu ea este babaul cel mare... daca te temi ca asa ai luat-o inseamna ca nu te-ai protejat, si ce te faci daca ai luat altceva care nu se trateaza, sau daca ramai gravida? Oricum candidoza se depisteaza prin control de laborator in urma recoltarii de secretie, si nu neaparat din interior! Raman insa de parere ca ar trebui sa iti apropii mama si sa vorbesti si cu ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctorul te va intreba si mama va deveni suspicioasa daca ii vei da voie sa stea cu tine in cabinet. Cel mai bine este sa te duci singurica sau cu o pritena, cu trimitere de la medicul de familie, consultatia este gratuita. Nu amana, daca ai candidoza trebuie neaparat tratata pentru a nu se agrava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ii spui mamei tale cdeoarece parinti sunt cei mai buni prieteni ai tai si nu trebuie saii minti! mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela nu stiam lucrul asta. Mi se pare absurd, de aia ajung copii in diferite situatii pentru ca le e frica sa le spuna parintilor si nu se pot duce la doctor... fara ei.
Esti 100% sigura ca nu ai dreptul la un consult fara acordul parintilor? sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi pentru detalii, nu am stiut de aceasta initiativa, sigur as fi semnat si eu. Din pacate astia suntem, in loc sa ne intereseze cauza renuntam pentru ca nu ne place initiatorul.