| amyy222 a întrebat:

Este posibil sa fiu insarcinata chiar daca mi-a venit menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE şi de aspectul/durata menstruaţiei avute...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

| amyy222 explică (pentru bursuc001):

Menstruatia a fost normala, in jur de 5-6 zile..si cantitati mari de sange in primele zile. multumesc mult, toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru amyy222):

Cu plăcere!

În acest caz, NU a fost vorba de "ciclu peste sarcină" şi nici NU eşti însărcinată, stai LINIŞTITĂ!

O seară frumoasă.

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Improbabil dar nu imposibil. Exista cazuri (rare) in care persoana respectiva a avut menstruatie pana in luna a 3-a de sarcina.

mira
| mira a răspuns:

Da.

| RAY a răspuns (pentru mira):

Cum ma mira sa fie posibil daca prin ciclu dai un ovul afara daca esti gravida ce poti da afara? poate avort spontan da

| mira a răspuns (pentru RAY):

Citeste urmatoarele raspunsuri care sunt foarte documentate.

| BiuL a răspuns:

Da.

| Rakanishuu a răspuns:

Da. Bafta si ai grija de tine daca ai facut prostii >_

| vangaelis a răspuns:

Nu, nu este posibil.

| PanteraNeagra1999 a răspuns:

Pff.nu si mie mi-a venit si totusi nu sunt insarcinata happy, apropo ce varsta ai?
daca ai avut vreun contact cu un baiat.da cred ca esti insarcinatawinking

| amyy222 explică (pentru PanteraNeagra1999):

Pai nu am avut contact, am facut petting, nu a ejaculat...am 20 de ani, cam pe 1 luna trecuta am facut petting, iar pe 14 mi-a venit menstruatia, exact asa cum mi-a venit si cu 2 luni in urma. iar acum am avut niste dureri in capul pieptului, balonare, sunt constipata, greata.

| Egea_Ali_1991 a răspuns:

Buna sunt puțin îngrijorată am luat test de sarcina mi-a ieșit pozitiv și după 4zile mi-a venit ciclu