| anonim_4396 a întrebat:

Este Roaccutane antibiotic? Ma refer, e ok sa mai beau o bere din cand in cand pe perioada tratamentului?

Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e antibiotic, dar asocierea cu alcoolul este complet interzisa, mult mai ferm decat in cazul antibioticelor. Adica daca in timup tratamentului cu unele antibiotice mai poti bea cate o gura de bere (nu o bere intreaga), in cursul tratamentului cu Roaccutane si minim 5 zile dupa intreruperea tratamentului nu ai voie sa consumi nici un strop de alcool.

Abh
| Abh a răspuns:

Roacutane este extrem de toxic, citeste prospectul inainte si uita-te la reactiile adverse. Daca mai bei si alcool in timp ce faci tratamentul, te-ai rezolvat!

| zorialbi a răspuns:

Roaccutane nu este antibiotic, ci contine un derivat de vitamina A. Nu e recomandata asocierea cu bauturi alcoolice, pentru a nu se accentua afectarea functiei hepatice.
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2296

| L a răspuns:

Stiam ca da e antibiotic, mama il lua la 12 ore. iar in privinta berii nu-s ce sa zc `winking

| martha a răspuns:

Nu este antibiotic, dar are o serie lunga de efecte secundare. Tratamentul (cineva din familie l-a luat prescris de dermatolog) nu trebuie sa dureze mai mult de 6 luni, si se fac analize de sange inainte, dupa o luna, dupa 3 luni si la final. Niciodata dupa ureche!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! chiar e bine venit alcoolul numai in cantitati mici