| Sawarekh a întrebat:

Este un mit ca alcoolul ingrasa?

Ma refer la bauturi mai puternice cum ar fi vodka, ca de bere stiu ca ingrasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alcoolul in sine (in exces) ingrasa prin efectele lui. Si el contine fructoza si ingrasa. Sasii (din zona de unde am locuit eu in copilarie) erau mari bautori de bere si erau majoritatea grasi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ingrasa ca pana la urma bauturile tari sunt extracte de cereale sau fructe

| Frank51 a răspuns:

Singurul lucru care îngrașă este o dietă hipercalorică, in rest sunt povești de adormit copii ca tine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Alcoolul are o valoare calorică mare și ca orice alt lucru comestibil ce are o valoare calorică mare îngrașă. De asta dacă ești la dietă în primul rând trebuie să elimini zahărul și alcoolul dacă vrei să slăbești.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,e pe bune.Am un var care consuma si nu arata bine

| RoCkKiD a răspuns:

Evident ca ingrasa dar in mod paradoxal bauturile slab alcoolice ingrasa mai tare.

Ca sa iti explic de ce, trebuie sa stii ca vodca are cam 230 de calorii pe suta de grame in timp ce berea are doar vreo 40. Problema e ca o sa bei foarte usor 2 litrii de bere intr-o seara (care inseamna 800 de calorii) dar daca nu esti un bautor antrenat o sa treci cu greu de 200g de vodca, care inseamna (460 de calorii).

Sa nu mai zis ca dupa o seara de baut ai sanase mai mari sa ajungi la un fast food. happy

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Alcool-ul tare e mult mai rău, distruge laughing