| nyoentox2002 a întrebat:

Este vreo diferenta dintre punte dentara si implant dentar?
Si care sunt preturile?
Si daca mi-am scos dintii cat timp durează sa îi înlocuiasca dintii lipsă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Implant=un surub-un dinte. O punte=Intre doi dinti unde ai un spatiu gol se leaga de ce din dreapta si ce din stanga cel din mijloc fiind lipit de cei doi dinti. Restul ti le spune doctorul tau functie de ce ai tu in gura.

| NunuNini a răspuns:

Diferenta imensa. Si la metoda si la pret.
Implant= se insurubeaza un surub in maxilar. Videcarea dureaza (parca) vreo 3 luni. Apoi se pune pe el dintele fals. Cam 1.000 €/bucata. +/- in functie de cabinet.
Punte= se pilesc dintii alaturati celor lipsa ca sa faca loc legaturii ce va tine dintii falsi de dintii tai.
Nu stiu pretul dar este mult mai micdecat la implant.