| nyoentox2002 a întrebat:

Merg la dentist si am 19 ani. In total am cam 8-9 dinti de facut si un detartraj, la dinti sunt 4 sau 5 de scos si carii. În locul dintilor lipsă spuneam să îmi pună punte ca nu am bani pentru implant dar o zis ca nu poate sa imi puna punte pentru ca sunt prea tanar si ca trebuie să îmi pună aparat dentar. Eu nu am dintii strambi, dar de ce mi-ar trebui?
Si daca imi pune aparat dentar cum sa imi ingrijesc dintii si de ce alimente să îi feresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Anuskaa a răspuns:

Aceste intrebari sa le adresezi medicului!

| Iulian2007 a răspuns:

Daca nu ai bani pentru implat, de unde ai pentru aparat dentar? Eu pe aparatu dentar am dat 34 de milioane (arcada si sus si jos)plus 60 de lei pentru strancerea aparatului. Mi-am facut deltrataj la tota dantura si am dat 150 lei. Am avut 6 cari de facut, si mi-am facut si 4 plombe permanete. Normal ca nu are cum sa iti puna puncte sau coronita daca nici masele de minte nu ti-au dat. Daca o sa ai aparat dentar nu o sa ai voie sa manaci
in general alimente tari ( morcovi, varza, cipsuri, cicolata tare, salamuri grele de mestecat, bomboane tari, acadele) sau cele lipicioase/gumate (batoane de ciocolata cu caramel topit, guma, bezele, jeleuri etc) In caz de iti pica brechitiul de duci sa ti-l lipeasca de dinte inapoi. Acuma depinde ce aparat detar iti pune, mobil nu are cum, ori fixat ori metalic... mna Pentru spalararea pe dinti poti folosi o periuta elctrica specaiala pentru aparat dentar si apa de gura. Ata dentara nu ai cum sa o mai folosesti.

| nyoentox2002 explică (pentru Iulian2007):

Mie mi-a zis ca 1400 lei e aparatul dentar