| adua a întrebat:

Este vreo legatura intre fibromul uterin si virginitate? A patit-o o cunostinta: avea aproape 30 de ani si nu-si incepuse viata sexuala; pana la urma a ajuns la operatie. Doctorul i-a spus ca acesta este motivul, dar atitudinea lui era destul de aroganta. Personal mi se pare straniu fiindca stiu ca fibromul uterin nu poate fi prevenit si m-am gandit ca poate este doar un mit. Care este adevarul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Fibrom uterin fac si femeile cu o viata sexuala activa si cele care au nasteri, este o tumora benigna, frecventa in randul femeilor.Fibroamele uterine au tendinţa să crească sub influenţa estrogenilor (hormoni sexuali feminini) şi să regreseze când nivelele de estrogeni sunt reduse. Există o predispoziţie genetică pentru fibroame uterine.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu am auzit absolut niciodata ca ar exista o legatura intre fibromul uterin si virginitate. De altfel, cel mai adesea fac fibrom uterin femei mature, aflate in pragul menopauzei, care au viata sexuala.

soothe
| soothe a răspuns:

Fibromul uterin apare datorita unei stagnari. Vorbesc dpdv medicina orientala (energetica). Prin organele de reproducere trece meridianul energetic al ficatului. Emotiile si o viata plina de frustrari poate fi un factor de risc in aparitita fibromului.