| Jeremy1 a întrebat:

Eu am 16 ani si as vrea sa incep sa ma duc la sala, insa in acelasi timp mai vreau sa si cresc in inaltime. Intrebarea mea e, faptul ca ma duc la sala imi va afecta in orice fel cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanBUG a răspuns:

Da,cresterea in inaltime poate fi afectata daca lucrezi la aparate ce necesita sa impingi greutati deasupra capului tau.
Am fost si eu la sala la 15 ani si antrenorul m-a avertizat sa nu exagerez cu greutatile ce trebuiesc ridicate deasupra capului deoarece imi afecteaza coloana vertebrala si poate incetini cresterea.

5 răspunsuri:
| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti gerutati foarte mari in general, nu numai care se ridica deasura capului. Toate exercitiile se rasfrang asupra coloanei si facute necorespunzator duc in timp la hernie de disc.
Daca vrei sa te apuci de sala, foloseste la inceput greutati cat mai mici si le schimbi dar schimbarile se fac la interval de cel putin o luna, ca sa te acolodezibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca iti va afecta in vreun fel...totusi daca vrei sa cresti in inaltime stiam saritul coardei ajuta.

| Marwell a răspuns:

Sala te ajuta sa cresti, stresul fizic ajuta corpul sa faca cat mai mult hormon de crestere, important sa nu ridici greutati deasupra capului, gen genoflexiuni cu haltera, eu am crescut facand exercitiile astea :
http://wp.me/P3hgwB-23

| cosmynush12 a răspuns:

Raspuns : nu

| Robeee_8510 a răspuns:

Nu îți va afecta creșterea în înalțime...Chiar îți va face bine. Du-te liniștit la sală. Baftă! Fundă?hee hee