| RyanAllen a întrebat:

Eu am HIV, ea nu. Nu mai vrea sa continue. Decât prieteni. Eu nu contez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
87 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Tu, contezi! Dar și ea contează și bine ai făcut că i-ai spus adevărul! Că a renunțat, e altceva! Este dreptul ei și nu o poți condamna! Cu tristețe în suflet trebuie să accepți decizia ei, să o ierți că a renunțat și să înțelegi că unul bolnav nu-s 2 bolnavi! Îmi pare rău pentru tine însă asta e cruda realitate! Fiecare poate fi cândva bolnav însă trebuie să avem grijă de cei de lângă noi! Numai bine!

| IComeNuts a răspuns (pentru RyanAllen):

Salut
Cred ca TPU nu trimite bine notificari. Raspunsul meu era pentru Alex393, frumosul care propunea sa ascunzi adevarul.
Tu ai procedat corect, nu am nimic de comentat acolo.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Se defectează Cd4, adică sistemul imunitar, și nu mai face fata la infecți șamd. Atunci corpul e slăbit. Și iarna, vara, trebuie sa stai atent la vreo răceală, sa mănânci sănătos. Eu mănânc multe legume și fructe. Plus ca viremia, cantitatea de HIV, e nedectabila, ca și cum nu as avea.

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Mincarea sanatoasa ce spui nu te ajuta cu nimic, nu mincarea inalatura un agent patogen.Treb sa fii atent sa nu te ranesti,bacteriile pe acolo intra,orice rana poate duce inauntru bacterii,ciuperci.

Daca maninci multe legume,fructe,crezi ca alea conteaza? Indiferernt cate legume consumi potio sa te ranesti la git,mucoasa gitului se poate rani,mincare aspra,aer f rece etc,asa se instaleaza bacterii acolo.

Am spus sistemul se defecteaza,ori se slabeste considerabil,ori de tot,este ca si la o masina,masinile nu is defectate de insecte de bacterii, deci o piesa se uzeaza, se strica, nu ami functioneaza, deci masinaria nu mai functioneaza normal.

Asata se intampla si cu multe afectiuni, alea la care se da vina pa virusuri.
In ziua de azi sunt microscoape optice f puternice ce pot vedea pana la 50 nm,iar virusurile, spun aia care cred in ele, desi aia nu le vad,. deja le stiou si dimensiunile laughing chestia a sta chiar ca este hazlie, dar imn sf acceptam, ne lasam asa prostiti de aia, deci virusurile au inre 20 si 200 de nm parca, daca n u gresesc.

Deci am putea vedea lejer un viorus de asta de 200 sau de 100 nm, de ce nu putem vedea?
Vad fizicienii si spatiile dinytre atomi laughing vad electronii dintr-un atom, dar nu putem vedea un prapadit de virus care ar avea 200 nm.Atomul are sub nm deci este 0 nm
Deci la tine nu-i grav, asta e bine, esti inca tinar organismul functioneaza destuld e bine.E mai rau cand te duci incolo peste 40 de ani,atunci incepe orga sa slabeasca,nu se mai regenereaza toate cit trebuie,apar si alte defecte ce stau inactive,asta e viata,orice se uzeaza pe lumea asta, mor ei si stelele, dapai noi oamenii.

Dar cum am zis ideea ca ai o boala care ar putea sa o afecteze si pe ea, chiar de ar sti ca este DACA tot esti speriat, cum ideea asat este acceptata de majoritatea oamenilor nu o sa poti tu convinge pe ea sa ramina cu tine.
Stiu ce simti si cum este, dar nu poti obliga pe careva sa stea cu tine.Nu te gindi ca este slaba,cum am zis majoritatea oamenilor is ca ea,putini sau deloc aia cei vezi tu prin filme,alea is doara filme.
Si nu o face constient,desi noi spunem ca asa este,de fapt este o functie a noastra dea crede in ceva,iar ea crede ca boala asta este transmisibila si o poate afecta,nu poti tu sai schimbi structura ei si a nimanui.

Daca tot vorbim de chestia asta,odata am fost la o clinica sa fac analize,aveam o infectie,eu asa am zis ca este infectie,dar stiio cum e sa fii sigur e mai bine sa faci analize.
Mam dus mia liuat sange,urina etc,m-am dus la rezultat,am platit,vorba vine,a platit prietena mea laughing era o clinica privata,aia au zis uite aici analizele,ai infectie urinara bla bla.
Ayu zis ca facut si test HIV.Ok zic is interesat,cum este? Zice nu ai HIV.Iau hirtia,ma uit si zic, dar unde scrie ca nu am?
De fapt scria altceva, doctorul zice pai detectam indifrect virusul asta Hiv.
Zic serios? Deci vorbeam direct cu doctorul, eu is mai asa pun intrebari oricui, oricine ar fi laughing zic deci la analize nu vedeti virusul? Zice pai nu, dar il detectam indirect.Intreb cum? Zice ne uitam la sistemul imunitar bla bla,,aha va uitai tupa avioane,dar vinati submarine zic laughing

Se strinse acolo, eram pe un hol, doctorul iesise afara sa imi dea rezulktatele, venise sa asiste la discutie si asistenmte laughing ala cand vazu asa a zis hai gata ca am treaba, a plecat.
Deci nu vorbesc din auzite, citite de la altii.Am mai intrebat si alkti medici ce i-am cunoscut,studenti la medicina,daca au vazut ei personal virusuri la mic si au zis ca nu.

Cumn sa cred eu rahaturile astea? Au fost destule cazuri in care unia au facut sex,unu din parteneri avea SIDA si nu stia,alantu na luat nimic,asta se stie sigur,is cazuri genul asta.
Bine alea au fost cazuri inconstiente,dar te intrebi,de ce nu sa transmis?

Vin doctorii si dau cu presupusu,ca deja aia au dar is doara purtatori laughingadica ei nu-s se imbolnavesc,pfff te doare deja mintea cand auzi astfel de rahaturi.

Boli sunt,cauta frate cauza,iar cand nu gaseste cauza,spune nu stim,simplu,nu stim,dar incercam sa amelioram la cit se stie,la cit se poate.
Dar is astia dupa bani, dupa joburi de milioane, deja este o sectiune aparte, sefi, banet, medicatie. totu se face pentru bani in ziua de azi.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Sunt imagini cu virusuri doar cauta virusul, dar nu la microscopul normal,
https://theconversation.com/......ses-144363
O sa vezi ca poze cu acel virus facute la microscopul electronic.
el s-a folosit si pentru a se vedea organitele celulare, nici organitele nu se pot vedea cu microscopul normal, nici stratul lipid ce alcatuiesc celule, tot ce se vede pe microscopul normal sunt niste cercuri sau ovale care inconjoara alte cercuri sau ovale, nici o profunzime, nimic, nu poti sa vezi detaliile celulei, poti vedea doar forma. Dar cel electronic este prea scump pentru a fi folosit in laboratoarearele medicale de ce ar arunca banii pe fereastra, cand pot sa economiseasca astfel o gramada. Fara un scop medical coincis cand are atatia inlocuitori mai ieftini care fac treaba la fel de bine.
Microscopul electronic este folosit mai mult in cercetare, deci nu ai ce cauta la doctori sa vezi virusuri, ori te duci pe net, ori cauti sa devii cercetator

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

De ce atunci cand cineva tuseste exista o sansa mult mai mare ca maine sa tusesti si sa faci febra, si totusi unii care par mai sanatosi sunt loviti de boala, si altii nu au nimic desi sunt mereu obositi? Unii nu fac boala din prima din a doua poate pentru ca au un sistem imunitar mai rezistent, poate nu au primit aceeasi doza de virusuri.
sanatos inseamna ca fie nu are nici o particula bacterie sau virus de un anumit gen(care produce o anumita boala), fie are prea putina sa produca boala, purtator inseamna ca are ceva din ele(nu foarte multe totusi), dar sistemul le face fata usor, dar de exemplu la virusuri respiratori poate aparea o tuse rara (nu inseamna neaparat ca nu prezinta nici un simptom desi pot fi si care nu prezinta nici un simptom), dar si prin aer poate transmite particule infectioase(virusul respirator), dar nu prezinta nici un simptom care sa indice la boala, sau sa dea de stire ca este sanatos sau nu.
Apoi e cel bolnav care se vede de la o posta ce are, dar pana si daca stai langa el nu poti fi sigur ca iei boala, dar creste sansa exponential.
Sansa de a lua o boala este proportional cu numarul de bacterii sau virusuri cu care poti intra in contact si cat de bun e sistemul imunitar, plus alti factori.De la un om sanatos 0, oameni purtatori, foarte mica, ei nu prea au un numar mare, si bolnavi destul de mare.

| bookofknowledge a răspuns (pentru RyanAllen):

Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27404185/ am gasit asta
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2720997 si asta, sansa de a transmite devine cam 0 daca ai cantitatea de HIV nedetectabila.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Bolile nu se iau,se mostenesc.Ce se ia is paduchii,stiu si eu alte animaluri de genul asta laughing
Boala este o defectiune a unei piese,asta inseamna ca gata se ia? Unia care par mai sanatosi,chiar tu spui par,deci nu-s,comnteaza ce ai mostenit,plus de asta cand si daca ce ai mostenit is active sau nu,ori cand se activeaza.
Eu vorbeam aici despre ceva ce nu vezi,adica nu vezi nimic,dar stii deja ca este nu stiu ce organism,cum? A ca il inventezi tu,asta se numeste teorie,sau datu cu presupusu,asta asa mai popular.
O bacterie,o ciuperca o vezi? O vezi si fara microscop daca e la un mom dat,vezi,le vezi cand se inmultesc f mult si fac colonii,atunci le vezi si de pe luna laughing la fel ai putea sa procedezi si cu orice alt organism.
Orice oprganism de pe planeta asta atita timp cit il poti vedea,il poti si studia, poti sa il si cresti si inmultesti.

Eu nu am auzit pe careva sa vada un virus, nu am auzit sa-i creasca si sai inmulteasca, de ar fi fost asa am fi putut vedea colonii, asta cu ochiul liber.
Ai vazut piine mucegaita? Ei alea is ciuperci microscopice, dar pentru ca sau inmultit cu milioanele, is atit de multe incat devin deja vizibile.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Imagini sunt cu de toate laughing pe mine nu imaginile ma intereseaza,ma intereseaza de ce oamenii mint pentru bani.
La mic electronic se vede alb negru,acele imagini is colorate,exact cum face si NASA cu multe rahaturi,is doara desene ce spui tu,desene artistice,ce sia imaginat nea Dorel laughing
Stai linistit ca am privit si la mic electronic,am vazut de toate,la mic optic da vezi colorat,vezi clar asa cuym vezi ce te inconjoara,dar la ala electronic nu vezi nimic,ti se arata de specialistu lu peste ceva chestii sfarimate,deci nu vezi tu nici un virus laughing
Eu am spus doctori, ma referii la lumea m, edicala, desi sunt si doctori care studiaza, aia nu-s pompieri laughing deci aia care mai cerceteaza cate ceva tot doctori sunt, nu vine un electronist sa creceteze lumea vie.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Serios,asa crezi ori asa ai auzit la radio sant? Nu vezi organitele, nu vezi startul ce alcatuiesc celulele wow, afla ca vezi multe chiar la un mic amarit de asta oprtic ce se foloseste prin scoli, asta daca nu stiai.Au vazut ei aia segmente de ADN si tu spui ca nu vezi decat forma celulelor, e bun, mai cauta, mai invata.
Spui asta pentru ca nu ai vazut un mic in viata ta, Eu am folosit mic la 2 zile timp de vreo 3 ani, asta asa ca idee.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca contezi, dar pentru cele care sunt ca si tine, infectate cu HIV.
Nu condamn fata asta ca vrea sa traiasca si sa fie sanatoasa, vrand sa se indeparteze de tine. SIDA /HIV este totusi o boala mortala, pentru cei cu sistem imunitar slab.

| darrio2007 a răspuns:

Contezi si tu. Dar in primul rand se gandeste la ea. Ca oricare om de pe lumea asta. Ce te miră?

| RyanAllen explică (pentru darrio2007):

Cu cata ușurință renunță. Ma mira faptul ca trebuia sa mutam munții și marea de la loc, împreună. Mai ales ca dacă ne protejam, totul e okay. O relație nu implica doar sex.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Gresit. Daca specialistii in domeniu din medicina o spun, eu ii cred pe ei.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Crede-mă știu ce vorbesc, sursa sigura.

| RyanAllen explică (pentru bookofknowledge):

Normal, dacă îți este viremia scăzută.

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Sursa mai sigura decat ce vezi tu nu este. Daca nu ai privit niciodata la un microscop,atunci nu mai crede balariile ce le scriu altii.
La mic vezi organite celulare, vezi nucelul celulei, nu poti vedea intr-adevar ADN cu mic asta optic, dar cred, nu-s sigur ai putea sa vezi si ADN, acum is microscoape f performante ce vad cum am zis si 50 nm.

Organite celulare se vad lejer, asta daca nu stiai, am vazut personal, deci nu ma iau dupa ce scriu unia pe net.
Am facut la scoala 2 ori pe saptamana cate 2 ore,sursa ta sigura este internetu,se pare nici aici nu stii ce sa cauti.

Daca nu se vedeau ce spui,atunci cum de stiu ce forma au ce compozitie etc?
Doara asa pe banuite? Mai sus spuneai ca se vad si virusurile la miocroscoop laughing acum ce faci,din sursa sigura de fapt vezi numa forma celulelor, deci cum ramane cu pozele alea de care vorbeai?

Sa inteleg cas poze doar, poze artistice, sau cum? Te gindesti asa visind si vezi in vis ce forma are un organism sau care este explicatia? Care e sursa aia sigura ca pozele is reale, apoi sursa aia sigura ca la m, ic nu vezi nimic laughing
Cu alte cuvinte te contrazici singur.E bun si asa rau.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Mâncarea e importanta ca să îți urce Cd4, sistemul imunitar. De la ce urca Cd4? Fructe, legume, mâncare, sănătoasă. Vad ca nu ai habar. Lasă la alții și rezuma-te la a lăsa un comentariu.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Esti liber sa crezi ce doresti,aia am si aratat,oamenii se asduna in jurul unei idei,mai degraba decat in jurul unui adevar,asa sintem facuti,asa am ajuns stapanii planetei,de aia am eliminat orice adversar,ca am fost capabili sa ne adunam in grupuri f numeroase si sa cooperam intre noi.

Apoi unia care cum spui si tu specialisti,laughing au observat chestia asta si o folosesc ca unealta sa poata manevra aceste grupuri numeroase de populatii.
Specialistii in domeniu nu spun ce crezi tu,aia pe care tu ii crezi nu-s specialisti,aia is politicieni de fapt.
Un spepcialist chiar daca isi face jobu,nu vine el sa apara sa zica uite cum sta treaba,nici vorba,ala sa scrie ceva undeva,sa apara undeva trebv sa spuna ce i se dicteaza,latfel risca sa ramina somer laughing

Oameni care is cunoscuti,vedete,stiu si eu destepti sau prosti,dar vedete,se vind pentru bani,vezi asta la tot pasu.
Uite la posturi de tv apar fizicieni cunoscuti,baga acolo ce li se spuna sa zica laughing piramidele is facute din blocuri de zeci de tone,cand de fapt aia este roca calcaroasa laughing cum au cioplit aia granitu ala cum lau carat si etc,dar o zic asa cum o inflacarare dei fac pe aia care se uita sa creada laughing
Deci cei cunoscuti fac asta pentru bani,nu le pasa ca mint,atit timp cit primesc bani totu este in regula,Doara nu vrei ca omu sa spele vase,ori sa dea cu sapa nu?
Aia care apar,cde tu ii iei de specialisti is de fapt cum am zis sefii specialistiilor,aia care doau din gura,aia care ajung in fata la tv, la stiu si eu guverne,
Deci toti primesc ordine de undeva si merge de sus in jos, pana la medici, ala tace, nu vrea sa ramana pe drum fara job.

Cam asta e lumea in care traim astazi, asa ca nu mai visa la povesti frumoase.Bine este cum am zis credinta ta, crezi ce vrei pe cine vrei, asta daca nu esti capabil sa digeri ceea ce ai putea, ori sa opbservi macar unele chestii ce se pot observa si de pe Luna.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Eu am zis ca se vad la microscop? Am zis asta? Nu ești sănătos, scuze..Eu am pus o simpla banala întrebare la care nu primesc răspuns. Sunt mult prea mult informat în domeniu ca mulți alți. Dacă cantitatea de virus în corp e nedetectabil, e totul în regula. Șansele de transmitere sunt zero. Repet, Cd4, sistemul e prea scăzut de la bacterii și viruși, infecții. Trebuie să-l întărești.Si cum îl întărești? Prin fructe, legume și mâncare sănătoasă. Am habar de ce se întâmplă cu mine.
Zi buna.

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

laughing serios? Pai daca sistermul imunitar este off ce sa mai iti urce,poate peste prajit,ala poate,Mincare sanatoasa,aia ce mai inseamna? Vrei sa spui ca unia maninca otrava laughing ar muri daca ar minca,deci orice maninci si nu-ti face rau este santos,asta ca idee.

Deci nu te mai baga in sama daca esti pe dinafara,multumeste celui care iti raspunde,ori treci mai departe daca nu-ti place raspunsul lui.
Ai tu habar,uite ce tupei ai de cocalar,sa afci opamenii prosti ca iti raspund tie.
Ba sincer,nu esti de plins,du-te la jalea de dobitoc care esti.
F bine ti-a facut aia ca te-a lasat,pai ce dracu sa faca aia cu tine laughing daca si cu aia te porti ca si pe aici nici dracu nu sta cu tinelaughing
Daca tu ai o parere,eu al alta parere,este fix parerea mea, nu ioncerca tu sa ma convingi ca daca maninci iarba o sa te simti minunat, amice iau usurel, esti stresat ca te-a lasat femeia, pai invata sa te porti, apoi sa ai pretentii

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Ba nu fi sarac cu duhu,nu te mai ambala aiurea,.Ai pus o intrebare ti-am raspuns,femeia este speriata,asa is majoritatea oamenilor,si eu as fi,de ce sa nu recunosc,asa sintem facuti,deci si tu de ai fi in locul ei ai face la fel.
Referitor ca intaresti tu pe dracu ghem,tu te auzi ce spui? Amice un organ,un sistem este asa cum este el facut din fabrica,nu vii tu sai dai mincare sanatoasa si gata l-ai facut mai puternic laughing deci bati cimpii,te dai lovit ca stii ceva,cand de fapt nu stii nimic.
Auzi la tine,maninci sanatos ridici scula,aia da laughing ar putea sa fie asa daca maninci ceva ce tiar scula scula laughing dar fii sigur ca nu se face mai mare,asta garantat,nu se face mai puternica,asta garantat,indiferent ce mincare ii dai tu.

Stii cum gindesti tu? Poate si altii ca tine,ginditi ca daca ai un m,uschi si ii dai minacare,il antrenezi,ala se face mai mare,mai mare pentru voi deja inseamna mai putewrnic,cam asa credeti ca functioaneaza totul intr-un organism.
Poti sai dai si aghiazma si tamaiei,sistemul cum iese din fabrica asa functioneaza,un organ intern,asa cum este fabricat asa si moare,eventual mai slabit pe masura ce trec anii peste el.

Pai de era cum zici tu sau cum crezi tu,toti opamenii ar fi fost sanatosi,mincam gtoti sanatos si aia era tot,simplu,eficient si f ieftin laughing
Deci sistemul tau imunitar nu il maresati tu,nu il faci tu mai puternic,nu il inveti tu pe el ce sa faca, cit stie, cit de puternic este, asa ramane, asta daca nu se defecteaza, asa cum s-a defectat la tine.

Ayuzi la el ii da legume si fructe si a rezolvat problema laughing aia e cea mai tare faza ce ai ziso.Afla ca acele chestii is controlate genentic,informatia aia o au aia fac,mai mult nu-i bagi tu cu legume si fructe laughing
Legumele si fructele stii la ces bune? Sa asigure minerale,vitamine,deci ce foloseste organismul sa zse repare sa refaca ori sa arda,nu dai legume si intaresti sistemul radicular laughing
Ba pacat ca nu ai mers sa te faci doctor,sigur ai fi fost cel mai tare,parcai masinle pe acolo probabil.

Deci nu te mai ambala,nu te mai credde mafre cunoscator,de fapt nu stii nimic,crezi ce spune nea Dorel pe net,citesti una si pricepi alta,esti f naiv,crezi orice spune careva legat de organismul tau, asta pentru ca esti bolnav, normal ai face orice, ai crede orice poate poate o sa fii mai bine.

Adevarul este altul amice, sistemul ala imunitar nu il intaresti tu cu legume si fructe, ar fi fost f bine sa fi fost asa.Ala iese din fabrica, apoi este instruit de cineva, apoi face atit cit poate, atit cit stie, nu-i dai tu o leguma si gata l-ai facut Ppey marinaru laughing ce naivi mai sinteti unia.

Da ce aia cu legume sanatoase nu trebuie sa faca si ei bani, vporba aia reclama e mama comertului laughing

| relian a răspuns:

Poti sa maninci tu ce legume si fructe de oricare,oricit de sanatoase,daca organismul tau nu poate asimila cei dai,ce faci?
Cum am zis esti f naiv,crezi ca mincarea rezolva tot.
Organismul tau este o masinarie,asta este,deci o masinarie functioneaza cu energie si materiale ce are nevoie,tu oricum le dai,ca doara nu stai nemincat,organismul iti cere cand are nevoie,de aia ti se face foame,de aia ti se face sete,ca iti cere,ca are nevoie.

Pui la o masina benzina,poti sa pui benzina de care vrei tu,daca pompa de benzina s-a defectat pui cruce,masina aia nu mai functioneaza deloc,sau popate functiona defectuos,fctie de ce defectiune are pompa.
Asa dai benzina sanatoasa si?
Luam un corp normal sanatos,deci tu dai organismului ceti cere,el ia din ce m,aninci ce are el nevoie ok?

Deci in momentul ala sistemul si toate organele sunt la un nivel,ala este nivelul lor,atit pot,nivelul ala este maxim,indiferernt cei dai,cai dai mai mult,aia nu te ajuta,nu face ca sistemele sau organele alea sa devina mai bune decat au fost facute din fabrica.

Ok daca sa zicem aveai lipsa de vitamine,aveai carente de minerale etc,aia da,ziceai ba mainc astea ca am carente minerale,vitamine etc.
Dar faptul ca tu bagi legume,fructe ca is sanatoase ca is mai putin,alaea asigura necesarul organismului,ala nu ia mai multe si face sistemele sau organele mai mari,mai puternice,orice bagi in plus organismul le transforma in grasime,aia face,deci cam asa stau lucrurile amice,nu te mai da invatat cand de fapt nu esti.

Sistemul tau imunitar s-a defectat,sa il faci bine cum am zis poti sai dai si tamaiei,legumele si fructele nul reactiveaza,ori daca e slabit,nul face mai puternic.

Treb sa pricepi ca nu lipsa legumelelor si fructelor l-a facut pe sistem slab,deci nu aia este cauza la problema ta,ca de ar fi asa simplu ai minca ce spui si ala gata siar reveni,doar ca nu este asa cauza e alta.
Indiferent cei dai tu,daca nul repari,daca nu inlaturi cauza ce la facut slab sau la dezactivat nu o sa mearga.

Crezi ce vrei,crezi pe cine vrei,este fix problema ta,eu nu te oblig,nici nu pot nici nu vreau,fiecare crede ce doreste,eu am spus doara ce cred eu,ce am vazut eu,ce am experiementat eu,plus ceva din ce am citit,dar am si verificat,nu cred oricve mi se baga sub gusa laughing

Concluzia? Iti respect parerea,maninca linistit legume si fructe,este bine, legumele si fructele te mentin mai in forma, nu te ingrasa prea mult, cel putin daca iti place sa fii mai slim e ok.

Dar nu veni sa ma faci prost ca am eu apta parere decat ai tu, ori sa spui ca eu habar nu am, ca ce ai citit tu asa este bine.Ai ceva dovezi ca este cum spui tu?
Dovada esti chiar tu,desi maninci legume si fruicte la greu tot ai probeleme,nu ai eliminat cauza,deci dovada ca nu e cum spui si cum crezi tu esti tu,is oamenii aia bolnavi care nu sau mai facut bine,pentru ca nu sa inlaturat cauza, pentru ca nu se cunoaste de fapt cauza acelei defectiuni.

Deci daca eu iti respect parerea, nu trebuie sa fiu si de acord cu ce crezi tu, asa ca pe viitor vorbeste frumos cu cei care iti raspund, o sa te simti mai bine.
Bafta si sper sa fii bine, macar sa nu evolueze boala spre mai rau.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Pentru mine iubirea înseamnă altceva. Și sa fi împreună cu persoana iubita, indiferent cate greutăți sunt, câte vanturi sunt. Nu la primul s-o iei la fuga. Iar o relație nu se bazează pe sex, deloc.Altfel ar fi o aventura doar.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Totul e "sa trecem peste, în siguranță, împreună. Câte cupluri nu sunt asa?

| RyanAllen explică (pentru relian):

Cum este pff? Mi-a urcat 50 sistemul imunitarlaughing de aia analize. Vezi cât de informat esti?

| RyanAllen explică (pentru relian):

Îmi pare rău că nu sunt egoist, egoista e părerea unora. Eu consider ca ramai lângă persoana iubita mereu. Cum ar fi sa o lași doar pentru ca are cancer, leucemie, HIV? Mi se pare egoist din partea ta.

| darrio2007 a răspuns (pentru RyanAllen):

Ai avut HIV de la inceputul relatiei cu ea sau l-ai luat pe parcurs?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi ales sa ramana cu tine, tu te-ai fi asteptat sa ai relatii sexuale cu ea sau sa stati impreuna fara sa faceti sex?

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Da poti vedea cromozomii la microscop, si nu am spus ca nu poti vedea peretele exterior, am spus ca nu poti vedea stratul de lipide ce alcatuieste acel perete, si nu vezi ADN ul la acel microscop, tu vezi toti cromozomii adunati,
https://www.researchgate.net/......_287878416
https://medlineplus.gov/genetics/understanding/basics/chromosome/
si de asta vezi de fapt chromosomii(se aduna in timpul diviziunii si se vad clar, incearca sa i vezi cand sunt desirati. si arata ca un fir.
cam asta vezi tu:https://www.google.com/......ps?/imgres
si eu asta as vrea sa spun cand zic ca acel microscop nu are detalii, https://www.google.com/......ps?/imgres
peretele celular este o linie de demarcatie, asta nu e detaliu, asa de abia vezi ceva informatii despre celule, https://www.google.com/......ps?/imgres
sa nu crezi ca esti singurul care a lucrat cu microscopul, si noua ne a arata in liceu, de doar 2 ori, la facultate doar la biofizica(nu era facut decat sa invatam sa ne focalizam, si apoi lame fara microscop, dar am mai facut odata cu microscopul cand am mers sa vedem ADN ul, a zis profesoara, cine vrea sa si vada ADN ul sa vina, si nea chemat la gineco, unde era un microscop si puneam niste solutii, ca sa spargem peretele celular, apoi ne uitam.
Deci nu incurca cromozomii cu molecule de ADN. Si am pus mai sus si explicatia pentru care poti vedea Cromozomi la microscop, deci raman la aceeasi idee, microscopul normal nu arata prea multe detalii.