| valeeExpress a întrebat:

Eu am tenul alb. Acum cateva zile am fost la strand si am stat toata ziua. M-a usturat pielea vreo 4 zile si m-am inrosit si dupa inegrit putin. "Rosul" se va transforma in bronz? Cand o sa merg la mare, o sa mai ma usture pielea? Daca nu, chiar daca ma cojesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Da, "roşul" se va transforma în bronz iar când vei merge la mare îţi recomand să foloseşti o loţiune pentru protecţie solară pentru a evita usturimea.
Pa-pa.

| valeeExpress explică (pentru Hydrangeaceae):

Unele persoane imi spun ca la mare nu o sa mai usture, sau daca o sa ma usture, o sa ma usture mai putin. pentru ca deja am pielea schimbata si s-a obisnuit. sper sa fie asa.

| xoxolove96 a răspuns:

Pei in primul rand trebuie sa te dai cu ceva crema pentru protectie. e ceva normal sa te inrosesti mai ales daca ai tenul alb, dar dupa asa cum ai observat si tu o sa ti se coloreze pielea. eu zic ca daca te inrosesti o sa te si usture.

| valeeExpress explică (pentru xoxolove96):

Unele persoane imi spun ca la mare nu o sa mai usture, sau daca o sa ma usture, o sa ma usture mai putin. pentru ca deja am pielea schimbata si s-a obisnuit. sper sa fie asa

| xoxolove96 a răspuns (pentru valeeExpress):

Iris25 are dreptate. sincera sa fiu nu prea stiu chestile astea pentru ca eu ma innegresc direct iar daca stau prea mult si nu aplic ceva protectie imi cade pielea. cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un medic, cel mai bun ar fi un dermatolog.

| Iris25 a răspuns:

Nu vreau sa fiu sarcastica dar pe viitor rosul se va transforma in ceva urat daca nu aplici protectie