| wywy a întrebat:

Bunaaa! am nevoie de ajutorul vostru...:X
Acum cateva zile am fost la strand si datorita faptului ca am stat cam mult la soara mi-au aparut niste arsuri pe corp si ma ustura foarte tare pielea, am folosit o lotiune dar degeaba, spuneti-mi si mie ce sa fac sa nu ma mai usture pielea si sa-mi treaca acele arsuri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoL a răspuns:

Uite... pune un iaurt la frigider iar apoi da te cu el peste partile cu arsuri...chiar daca o sa mirosi a iaurt o sa ti treaa repede arsurile

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa iti pui pe piele iaurt rece de la frigider. Iti va calma usturimea. Arsurile vor trece in timp.

| ruzycciocolata a răspuns:

Buna.Asa a patit o prietena pe spate simia zis ca se maseaza cu otet.

| dragonul96 a răspuns:

Du-te la un dermatolog, el te poate ajuta cel mai mult sa scapi de arsuri di de usturimi

| wywy explică:

Imi cer scuze "la soare"

| wywy explică:

Poi si cand v-ati masat cu otet nu va ustura si mai tare?

| JLO a răspuns:

Vai! stiu cum este.Si eu m`am ars si m`am ars exact ca si cum m`as fi prajit pe o tigaie.Eu am luat o sticla de parfum goala, am spalat`o, am introdus in ea otet... apoi mi-am pulverizat pe locurile afectate.stiu ca pare gretos dar sa stii ca are efect.Incearca si ai sa vezi. good luck!

| JLO a răspuns:

Nu,nu ustura mai tare...gandestete ca otetul functioneaza pe pielea ta ca si o picatura de apa pe tigaia incinsa. Picatura de apa din cauza caldurii se evapora, iar otetul intra in piele deoarece pielea arsa este foarte "incinsa"(nu stiu cum sa-ti explic mai bine). sper ca te-am ajutat