| Sawarekh a întrebat:

Eu am trecut prin boala (omicron) acum 2 saptamani.
Azi, m-am vazut cu un prieten care s-a testat mai tarziu si are covid.
Eu mai pot lua? Mai pot fi purtator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai poți lua, dar nu imediat după ce ai făcut boala.

| Vântulalb a răspuns:

Din pacate, mai poti lua. Chiar te poti imbolnavi inca o data. Cunosc cazuri.

| tudorvolcano a răspuns:

De luat, nu încă.
De dat, cel mai probabil încă nu te-ai vindecat.

14 zile e prea puțin. Aș recomanda cel puțin 1 lună de carantină.

| Florin458 a răspuns:

Sanse foarte slabe caci trecand prin boala ai deja anticorpi. Poti face un set de analize pentru dozarea de anticorpi.

| aIexica244 a răspuns:

Anul viitor pe vremea asta s-ar putea sa mai faci o daca.