| mladi a întrebat:

Eu lucrez ca Operator pe o masina de debitat metal cu plasma si gaz, iar mediul in care muncesc e toxic din cauza pulberii de metal, prafului si mai ales avand in vedere ca nu exista nici un mod de diminuare a prafului metalic (cuva sau aspirator profesional).
am citit cate ceva in legiile de securitate in munca (ca acestea trebuiau sa existe) dar nu stiu ce trebuie sa fac mai exact si nici ce argumente sa aduc (toxicitate dar cum si cui ma adresez ca sefilor m-am adresat dar nimic). Pot sa ii dau in judecata? si daca da ce folos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* In privinta ventilatiei NSSM 2 (https://www.iprotectiamuncii.ro/norme-protectia-muncii/nssm-2 ) prevede :
"Art. 3. - l4 Atelierele si spatiile inchise unde se executa )operatiile de sudare si taiere a metalelor se vor prevedea cu un sistem general de ventilatie si dispozitive locale de aspiratie, fie la nivelul mesei; fie pe dedesubt (masa speciala cu gauri) iar in cazul produsilor foarte toxici mesele vor fi prevazute cu dispozitiv aspirant filtrant. Aceste sisteme vor capta gazele si fumul cat mai aproape de locul de formare (in vecinatatea arcului).

Art. 3. - l5 (1) Pentru aparatele de sudura mobile sau acolo unde nu se amenajeaza hote sau mese aspirante, se vor folosi aspiratoare fixe sau mobile prevazute cu gura de aspiratie, avand forma corespunzatoare elementelor ce urmeaza a fi sudate. Legatura la aspirator va fi efectuata prin tuburi flexibile, iar dupa caz aspiratorul va fi prevazut cu sisteme de filtrare;

(2) Aspiratia gazelor si fumurilor produse la sudarea cu jet de plasma se va face cat mai aproape de sursa si sub masa de lucru, tinand seama de modul de functionare a jetului care le proiecteaza de sus in jos;

(3) Pentru cazul instalatiilor de mare putere, unde degajarile de fum sunt foarte puternice, se impune captarea fumurilor calde, ce scapa aspiratiei si se ridica in sus, printr-o hota deasupra mesei;

(4) La instalatii in care generatorul de plasma se deplaseaza in timpul lucrului de-a lungul traseului de sudat, captarea gazelor si fumului degajate va fi facuta printr-un sistem de palnie legat la exhaustor, atasat caruciorului sau saniei care transporta generatorul. Gazele si fumul degajate vor fi filtrate si, dupa caz, evacuatein exterior sau recirculat aerul in atelier."

* ITM -ul ( Inspectoratul Teritorial de Munca) din fiecare judet are si atributii in domeniul securitatii si sanatatii in munca. Doua dintre aceste atributii iti pot fi de ajutor pentru a obliga angajatorul sa se conformeze normelor in vigoare :
1. dispune sistarea activitatii sau oprirea din functiune a echipamentelor de munca, in cazul in care se constata o stare de pericol grav si iminent de accidentare sau de imbolnavire profesionala, si sesizeaza, dupa caz, organele de urmarire penala;
2. dispune angajatorului efectuarea de masuratori, determinari si expertize pentru prevenirea unor evenimente sau pentru stabilirea cauzelor evenimentelor produse, precum si verificarea, prin organisme abilitate, a incadrarii nivelului noxelor profesionale in limite admisibile la locurile de munca, cheltuielile fiind suportate de catre angajator;

Asadar, daca angajatorul tau nu a luat nicio masura de protectie care sa conduca la reducerea noxelor din mediul de munca, daca noxele nu au fost identificate, masurate si monitorizate periodic(sau macar o singura data!) pe cheltuiala angajatorului, daca nu ai primit echipament individual de protectie adecvat conditiilor de munca, daca ai suferit vreo intoxicatie profesionala poti face o sesizare la ITM-ul din judet --- completeaza si trimite sesizarea :https://www.inspectiamuncii.ro/petitii-si-sesizari

p.s. Nu te teme ca ai putea fi concediat!---inspectorii ITM au obligatia profesionala de a nu divulga angajatorului numele celui care a facut sesizarea.

| SoulReaver a răspuns:

Buna, nu ai putea sa te adresezi reprezentantului protectiei muncii de la fabrica ta. De dat in judecata nu te gandi ca nu poti castiga. Au fost multi care si-au pierdut membre si nu au castigat.

| DovleacTurbat a răspuns:

Gaseste-ti alt loc de munca ca pana la urma sanatatea e pe primul loc. Auzisam o poveste a unui sudor intr-o fabrica care dupa 53 de ani de munca iasa la pensie pe caz de boala, o boala care se dovedise a fi una cumplita care nu-mi place sa o pronunt c...er la plămâni, aceasta boala fiind "alimentata" de toxinele provocate de "meserie" si pe care a dus-o pe picioare pana in faza terminala timp de aproape 4 ani (nu dadea niciun semn deoarece era "alimentata" de toxinele acelea) cum a iesit la pensie in 2 luni a fost pa.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Eu sunt la scoala profesionala profil ''Operator extractia,tratarea, transportul si distributia gazelor''Nu ii da in judecata ca iti pierzi loculd e munca, doar daca esti in castig de cauza in alta parte! Noroc si toate cele bune! :D http://www.avocatura.com/......t4146.html