| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu am probleme dar cu cezariana o sa nasc pentru ca simt ca asa o sa fie mai bine. o sa scoate copilul pe saptamana a 38a. e oare prea repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna asta depinde de ceea ce iti zice medicul tau ginecolog, daca iti zice ca e bine ok, daca nu mai asteapta; Important este ca copilul tau sa fie sanatos.Bafta si nastere usoara.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca este important ca sa nasti copilul la termen si pe cale naturala. Cezariana este necesara doar atunci cand exista probleme de sanatate ale mamei ori ale fatului, motiv pentru care este indicata ca si terapie extrema. Sa stii ca dupa ce nasti pe cale fireasca, dupa catava ore te vei simti bine, in schimb dupa cezariana trebuie sa te refaci pentru ca aceasta este o operatie care conduce la sectionarea musculaturii burtii si a tesuturilor, precum si a uterului si este cu mult mai dureroasa si necesita repaos la pat, sa nu ridici greutati si sa nu te obosesti pentru ca, aceste tesuturi din interior spre exterior sa se vindece. Daca la suprafata rana se inchide repede in cca 5-6 zile dupa care sunt scoase atele, nu acelasi lucru se intampla cu tesuturile interne care au nevoie de mult mai mult timp pentru a se reface. Daca esti sanatoasa si spui ca esti, alege firescul ca si pentru tine si pentru copil va fi mai bine. Cele 4 sapatmani de care vrei sa-l lipsesti pe copilul tau, aducandu-l pe lume mai repede, nu-i sunt beneficie acestuia si tu trebuie sa urmaresti binele copilului in primul rand. Copilul trebuie sa se dezvolte, in perioada necesara pentru cele 9 luni de sarcina, in uterul matern, aducandu-l mai repede pe lume poti sa-l faci sa fie mai sensibil si sistemul lui de imunitate sa fie mai scazut decat este cazul si atunci tot tu te vei chinui cu el pentru ca se va imbolnavi cu mult mai repede, pentru ca nu are rezistenta necesara. O alta problema poate fi cu alaptatul, deoarece lactatia se instaleaza cu mult mai greu decat la o nastere naturala si atunci hranirea, in primele zile, a copilului va fi mai dificila si s-ar putea sa se obisnuiasca sa manance din biberon si atunci, cand vei avea lapte, va refuza sanul, pentru ca este mai greu de supt de la piept decat din biberon si l-ai lipsi pe copilul tau de hrana naturala care-i este necesara. Tu decizi insa trebuie sa tii seama de ti-am scris pentru ca vei putea lua o decizie in cunostinta de cauza. Sa fii sanatoasa si sa aduci pe lume un copil sanatos, care sa fie bucurie familiei tale.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Medicul ginecolog hotaraste cand e mai bine pentru tine si copil sa aiba loc interventia.

| poliana a răspuns:

Sa stii ca o nastre normala ii face mult bine copilasului are timp sa se pregateasca pentru ce va urma dar daca tu ai ales sa faci cezariana este dreptul tau un copilse poate naste ncepand de la 38 de saptamana in cele mai bune conditii de supraviatuire mai repede sau mai tarziu de 42 saptamana ar putea fi probleme.sa ai nastere usoara

| yoanna73 a răspuns:

NU E REPEDE. EU AM O FATA DE 10 ANI CARE AM NASCUT-O CU 38 SAP SI TOT CU CEZARIANA

| ramada a răspuns:

Am nascut la 39 de saptamani prin cezarina. Nu cred ca este o problema la 38, deoarece in carti se spune ca cezariana se poate face dupa 37 de saptamani. Bafta.