| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Exercitii bune pentru coloana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru coloana nu se fac exercitii de capul tau. In functie de ce problema ai exista exercitii speciale. Exercitii speciale pentru scolioza in diferite parti si segmente si cu totul alte exercitii pentru cifoze, din nou, alte exercitii in functie de localizarea cifozei si de grad... Toatea astea se fac la inceput sub stricta supraveghere a unui fiziokinetoterapeut, daca faci de capul tau mai mult ca sigur o sa-ti agravezi boala, pentru ca tu nu stii ce exercitii trebuie facute si in ce parte in functie de problema ta. Mergi la un specialist, 2-3 sedinte, sa-ti arate exercitii si pe urma le poti face si singur, dar nu de la inceput, pentru ca mai mult ca sigur o sa le faci gresit si in loc sa te ajute o sa iti strice si mai tare spatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=g80BR15GCLg
Bafta!

| Kogaion a răspuns:

Flotarile, cu cat mai multe cu atat mai bine. Iti vor indrepta coloana si iti vor creste musculatura spatelui.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Kogaion):

N-au nicio treaba cu muschii spatelui (raman putin tensionati, dar nesemnificativ). Flotarile sunt exercitii de impins pe cand spatele se lucreaza cu exercitii de tras precum tractiunile sau ramat cu gantera etc. In legatura cu intrebarea tipului SA FII MEREU CONSTIENT de postura ta si sa te îndrepți umerii in spate si pieptul înainte. Poti dormi pe ceva tare si fara perne sau altceva sub cap.

| R0byZ00r a răspuns (pentru Kogaion):

Flotarile NU antreneaza spatele, si in legatura cu indreaptarea coloanei nu este deloc recomandabil, flotarile iti vor afecta coloana.