| EnvyU a întrebat:

Exista alergie la apa? tongue nu serios acum nu stiu ce am patit. Nu am realizat de cand dar am vazut ca atunci cand fac baie, stau in apa si ma inmoi, dupa 20 de minute asa observ ca am niste bubite, putine, pe corp si ma mananca, ca si cand te-ar fi muscat un tantar si te scarpini, imi trece daca nu ma mai scarpin sau la cam 10 minute dupa ce ies din cada. Are cineva idee de chestia asta? nu apar dupa ce dau cu sapun nu ma dau cu nimic, doar stau in apa. P. S. Stau la bloc in titan

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Rar, dar se intampla ca, la contactul prelungit al pielii cu apa, la unele persoane, sa apara asa numita "urticarie acvagena". Se caracterizeaza prin aparitia pe piele a mici papule, usor ridicate, de culoare roz pana rosu inchis, al caror centru este de culoare alba, insotite de prurit( provoaca mancarime). Mergi la un medic specialist in dermatologie --- pana atunci, evita baia si foloseste dusul. Numai bine!

4 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Da, exista, se cheama urticarie aquagena. Trebuie vazut daca nu cumva e urticarie colinergica sau la cald.
http://mymed.ro/urticaria-colinergica.html
Consulta un specialist alergolog!

| EnvyU explică (pentru mymed):

Mda arata cam asa doar ca nu asa multe, sunt foarte putine.1 pe mana, 4-5 pe corp

| mymed a răspuns (pentru EnvyU):

Mergi la un medic alergolog, in Bucuresti gasesti la spitalul Elias sau Malaxa.

| krysstal a răspuns:

S-au mai descoperit si marea britanie mai multe cazuri printre care si o tipa care ii apareau dungi rosii chiar si de la lacrimile care ii curgeau pe obraz...