| anonim_4396 a întrebat:

Exista alt mod prin care a afla daca am febra in afara de termometru?
Ca teromometru l-a spart sora mea acum cateva luni...si ma simt cam calda dar nu stiu daca am temperatura sau nu.straight face ca m-am mai simtit calda si nu eram.
Problema e vb cam ragusit. am racit putinbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Poti sa urmezi exact aceleasi sfaturi primite de la Diana.
De asemenea acum exista pe piata termometrele electronice care nu se sparg ele chiar asa de usor. CU siguranta se gasesc in farmacii.
Poti merge la un mic control la medicul de familie. El este cel mai in masura sa iti spuna daca ai sau nu temperatura. Daca ai ragusit poti sa bei ceaiuri calde cu lamaie si sa stai cat mai mult la caldurica. Dropsurile cu vitamina C si propolis sunt de un real ajutor, insa trebuie urmat si sfatul medicului in astfel de situatii.
O mica raceala netratata corespunzator duce la viroze mai complicate.
Multa sanatate si succes.

| diana_6086 a răspuns:

1. o alta persoana poate sa sesiseze la nivelul gatului tau sau fruntii o alta temperatura decat a ei.
2. poate simti pleopele ca iti ard.
3. daca pui compresa cu un prosop udat cu apa rece si stors bine, si iti cade bine, te relaxeaza; daca nu-ti cade bine, inseamna ca nu ai febra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*nu aveam