| Lola200228 a întrebat:

Buna. In Noiembrie am făcut intr-o dimineata dintr-o data febra, n-am mai avut gust și miros câteva zile și stiam ca e covid fără sa ma testez, de atunci am o frica imensa și îmi caut temperatura in fiecare zi. De câteva zile am temperatura 36, 1 și astăzi am simțit niște frisoane și mi-am luat temperatura și de atunci am constant 36, 7 ceea ce nu mi se pare normal deoarece am avut mereu 36, 1. Oare e posibil sa fi primit virusul din nou? Încă simt mici frisoane și simt ca sunt calda. Am gust și miros.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am auzit că la copii, uneori covidul se petrece ca o răceală simplă uneori. Dar 36.1 și 36.7 sunt temperaturi foarte normale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

și stiam ca e covid fără sa ma testez. De unde știai, cum stiai?
36, 1 36, 5, 36, 7 sunt normale.
Nu ai avut covid și nici acum nu ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt variatii normale ale temperaturii corpului.
Ca idee cea mai precisa masurare a temepraturii corpului este in rect unde ajunge si la 38 de grade si nu inseamna ca ai febra.
Ce ai tu acolo este temperatura perfecta.
Poti presupune ca ai avut Covid, de stiut nu ai cum decat prin testare. Gust si miros pierdut se poate si la o gripa sau raceala.
Acum 3 ani de exemplu am mai racit si eu si la fel nu aveam gust si miros o perioada cand atunci nici nu exista ideea de Covid.
Cred ca esti ok.
Sanatate.