| MihaiPaleologu a întrebat:

Exista apendicita cronica? Azi am fost la un doctor chirirg si a zis ca nu exista

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Habar nu am daca apenticitata poate fi acuta sau cronica dar cand e cronica (desi ma indoiesc ca exista parte acuta) trebuie scoasa! Deci nu cred ca exista cronic in acest caz exceptional, de ce pentru ca apendicita nu este o afectiune care se poate trata, ori o ai ori totul e in regula si nu necesita operatie, aici nu este cu jumatati de masura.

| Gizăz a răspuns:

Daca un MEDIC ti-a zis ca nu, atunci la ce mai intrebi? Normal ca nu exista. Cuvantul "cronic" are ce cauta langa apendicita numai daca nu stii ce e aia "cronic".

| MihaiPaleologu explică (pentru Gizăz):

Atunci pe internet de ce unii medici il recunosc? Si au fost cazuri reale de apendicita cronica

| Bizon95 a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Ai tu suspiciune ca ai apendicita cronica?!?
atunci de ce te doare?!?

in plus, ai suspiciune ca doctorul ala te minte sau e incompetent?!?
altfel DE CE CREZI CA CE SCRIE PE INTERNET E SFANT?!?!?!?!?

este exact invers, SE ABEREAZA IN DRACI... de cate ori am avut o problema si am cautat-o pe internet NUMAI BALARII AM GASIT, complet, total si absolut diferit decat ce a constatat medicul cand m-am dus in sfarsit!

| Dandinelle a răspuns:

In ideea ca atunci cand cronicitatea este severa se spune ca este peritonita, dar ce conteaza termenii, esti bine? sanatos?

| AndaAlexandra a răspuns:

Normal, daca doctorul ți-a spus, așa ar trebui sa fie.
O boală CRONICA înseamnă că boală e de durata sau durează o perioada mai îndelungată de timp și nu se poate trata cu ușurință. O boală ACUTA, cum ar fi apendicita acută, e o boală cu o durere puternica, intensa și poate fi tratata imediat.