| anonim_4396 a întrebat:

Exista boli care pot aparea din cauza nervilor si a stresului? Daca exista, care sunt acestea? Va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Despre efectele stresului poti afla mai multe informatii de aici:
http://articole.famouswhy.ro/efectele_stresului/

Sanatate.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Boli de piele( psoriazis), boli de inima, depresii, nevroze, diabetul, gastrite, ulcere gastrice si duodenale, etc. In general, stresul scade imunitatea organismului, adica capacitatea acestuia de a se apara, factor favorizant si declansator pentru o sumedenie de boli organice.

soothe
| soothe a răspuns:

70% din boli apar sau se agraveaza din cauza stresului si a problemelor emotionale! Indraznesc sa iti propun sa citesti http://www.soothe.ca/stressanatate.htm

| mihaa a răspuns:

Ulcer la stomac,, pietre la rinchii, anemia, sa nu mai vorbim ca la o criza de nervii poti murii, facand imfarct, sunt multe bolii care pot aparea pe baza de stres, oricum stresul e boala secolului

| hax0r a răspuns:

Ulcer, Hipertensiune, Boli de inima etc

| catthshshshs a răspuns:

Da, exista.Nevrita, nevroza, depresii...