| Alexskvr a întrebat:

Exista medicamente pentru a memora mai usor la examen?
In caz ca exista cum se numesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asemenea medicamente, dar exista INVATAT pe rupte, dupa ce inchizi toate electronicele din camera si te apuci serios sa tocesti: 2 ore invatat cu 10 minute pauza, iarasi 2 ore invatat cu 10 minute pauza samd.

Invatatul si memorarea constau 90% in puterea de concentrare a persoanei, citind paragrafe/fraze si memorand doar esenta lor, dar numai dupa ce elimini din camera (sau le inchizi complet): telefonul, televizorul, computerul, tableta si tot ce te distrage din electronice, ca sa ai toate sansele sa inveti, repede si mult.
Doar acordand atentie totala la ceea ce citesti vei reusii sa inveti si sa retii, de aceea este vital sa elimini tot ce te-ar putea distrage de la invatat.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt suplimente alimentare care ajută la o bună funcționare a creierului, multe, dar nu îți bagă știința cu tolcerul, pâlnia în cap.

| dullcat a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de asa ceva, inca.

| Hyperion7 a răspuns:

Din cate am auzit, lecitina e cea mai buna.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nootropice se numesc. Una din ele care da cica rezultate foarte bune fiind Modafinilul, dar nootropicele de acest calibru sunt ilegale in Romania.

| adryang78 a răspuns:

Lecitină, spirulină și, eventual, MagneB6.

| Sportacus123 a răspuns:

Mentat

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Metastudent si lecitina

| Casa a răspuns:

Da este, mergi la farmacie și îi spui să îți de-a o pastilă albastră?

| ___Enzo a răspuns:

Sunt uleiuri speciale de la Doterra! Ulei de memorare Doterra!

| Gabrielll3 a răspuns:

Medicamentul se numeste:"Pune burta pe carte."