| Park1Suin a întrebat:

Cum pot memora o poezie mai bine si mai usor?

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să o înțelegi!
Pa, pa.

| daηă a răspuns:

O repeți de multe ori, până o știi pe derost. Și cum au spus și ceilalți, trebuie să o și înțelegi. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| єχcєєℓ a răspuns:

Apucă-te să citești în jurul orei 14-15 de câteva ori(timp de 10 minute)
Apoi faci pauze mici si încerci să-ți aduci aminte pe rând strofe.
Seara înainte de culcare repet-o în gând de 5-10 ori.
Apoi dimineața o mai citești de câteva ori si o să vezi că-ți intră in cap.La mine mergehappyBaftă.

| drogh a răspuns:

Mai întâi o citeşti de mai multe ori până o înţelegi. Apoi, înveţi vers cu vers până o ştii pe toată.

| Aberdeen a răspuns:

O intelegi logic, in primul rand. apoi o vei scrie de mai mult de 10 ori pe ciorne, dupa care o recitesti de vreo 3 ori, spre final zicand-o cu voce tare, pana crezi ca ai invatat-o.

nu te stresa prea mult pentru ea, fii cat mai lejera si rabdatoare; iti va intra mai usor in cap

sper ca te-am ajutat.o zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O inveti logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O citesti pana nu-ti mai iese din cap.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Incearca sa o intelegi si va fi mult mai usor. Sa ii intelegi logica, ritmul, despre ce e vorba.

| hecamefrommetalland a răspuns:

Iti imaginezi in fata ochilor cele intamplate in poezie.

| FlorenceVi a răspuns (pentru hecamefrommetalland):

Mi s-a parut cel mai inteligent raspuns, si l-am si votat.

| hecamefrommetalland a răspuns (pentru FlorenceVi):

Mulțumesc.

| marciana a răspuns:

Mai intai trebuie sa o citesti de cateva ori, nu neaparat sa o intelegi, ci sa te familiarizezi cu unele cuvinte ce se pronunta altfel. Apoi citesti de cateva ori prima strofa.Incerci,fara sa te uiti la poezie, sa spui strofa pe de rost, sau randurile care ti-au ramas in minte. Cele greu de memorat le mai repeti.Si asa le inveti si pe celelalte, dar trebuie sa-ti zic ca functioneaza doar daca nu te gandesti in alta parte.

| Park1Suin explică (pentru marciana):

La mine nu va functiona pentru ca mereu sunt cu gandul in alta parte.

| agoodfriend a răspuns:

Nu trebuie s-o intelegi ci s-o repeti.

| daniellllaaaa a răspuns:

Incerci sa o inveti cat de cat si inainte de culcare o citesti doar de cateva ori! funda?; o3

| Lavinia516 a răspuns:

Bunăă! Păi pur si simplu o citesti...Sau daca nu o inveti repede citind-o exista multe cai pentru a o invata mai repede:

1. Citesti de 5 ori 2 versuri din strofă, şi incerci sa le spui singura.
2. Dupacea tot asa pana se sfarseste stofa, o citesti inca o data si o spui singura, si asa si la celelale
3. Dupa aia o scrii pe foaie uitandu-te si apoi fara sa te uiti!
SEu asa invatam cand aveam prea mult si imi intra pe o ureche si iesea pe cealalta! laughing

Succes

| SamyRuben a răspuns:

Scrie de mai multe ori fiecare strofa pe rand. Scriio de cate ori ai nevoie sa o memorezi apoi fa la fel si cu celelalte strofe!

| Andrei260 a răspuns:

Invata o strofa pe dearost apoi treci la urmatoarea