| DannnyB a întrebat:

Cum pot sa imi dezvolt creierul abilitatea de a invata si a memora mai usor? Ceva medicamente sau lecitina sau orice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cosmina92 a răspuns:

Dale*** de medicamente! Iti fac bine pe o parte si rau in alte 2 parti. Eu sunt de parere ca : Omul cand foloseste un medicament gandeste in felul urmator ( Gata imi trece, maine o sa fiu bine sau o sa am un IQ de 200 peste noapte! ). Ei bine nu, medicamentele sunt precum drogurile ( transmit creierului o senzatie de placere etc, dar dupa un timp te simti din ce in ce mai rau ) si sincera sa fiu nu am o parere foarte buna nici de medici (adica ei traiesc din oamenii bolnavi, cu cat numarul oamenilor bolnavi creste cu atat mai bine). tocmai din aceasta cauza eu cand am nevoie de medic prefer sa ma documentez de una singura si sa imi tratez raceala cu un ceai cald si un somn lung.( Nu merg la medic pentu o raceala banala, dar daca este ceva grav apelez la medic). Si am inceput cu niste sfaturi, pareri. Acum sa iti spun ce am inceput eu sa fac de un timp ( eu stiind ca ma asteapta examene si etc ). Am inceput sa ma documentez si am ajuns la o anumita concluzie : am inceput cu : Un PROGRAM gen ( Luni - Vineri (studiez si studiez ), cu 30 min pauza intre materii, de 2-3 ori pe saptaman sport ( De ce?, daca creierul primeste oxigen o sa primesti raspunsul la o intrebare mai rapid ), am inceput cu plimbari ( pe afara desigur ) cam o ora pe zi, un program alimentar ( am renuntat la mancarea nesanatoasa, zilnic consum diverse fructe, peste de 3-4 ori pe saptamana etc., din 8 ore de somn pe care ti le recomanda medicul, eu am decis sa am 9, 8 (noaptea), o ora intre 15:00 - 17-00 happy. Am inceput sa ascult muzica clasica, in paralel cu orele pe care le acord scolii am ales sa incep sa pun baze si pe o limba straina, zilnic imi solicit creierul cu unele intrebari logice si petrec mult timp gandindu-ma la probleme de matematica ( ma gandesc la o problema cam 30 de minute ) (stiu suna ciudat ), dar asa iti pui creierul la munca ( si stii cand ai pus creierul sa lucreze? ) cand simti ca te doare capul si stai linistit nu este nimic grav in asta. Am renuntat sa ma uit la telenovele, seriale etc ( pentru ca asa devi mai prost ), in timpul orelor in care urmaream seriale, telenovele acum urmaresc niste documentare, citesc ceva etc, Cam asta fac eu ( fiecare isi face un program dupa bunul plac ). Sper ca am fost de ajutor! happy Si acum sa iti raspund la intrebare, daca totusi nu te-am facut sa iti schimbi parerea o sa iti recomand si niste medicamente ( Memo Plus) Bafta!

| georgeceltoma a răspuns:

In primul rand ai nevoie de o alimentatie corecta, eliminand tot ce este daunator organismului. In al 2 lea rand trebuie sa elimini factorii de stres din jurul tau sau din subconstientul tau. In al 3 lea rand odihna este necesara

| PrettyRuxy a răspuns:

Poti lua Omega3, ulei de peste sau ulei de catina