| happy_7964 a întrebat:

Exista o posibilitate ca daca sora mea are varicela eu sa nu iau? Saptamana asta si cea viitoare am mai multe evenimente la care vreau sa particip. Ce anume ar trebui sa fac, in afara de faptul ca trebuie sa o evit? Mentionez ca nu am facut niciodata varsat de vant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de imunitatea ta. Oricum, daca e sa iei infectia, o iei inainte ca ei sa-i apara eruptia, asa ca inutil sa o mai eviti acum. Fie esti in perioada de incubatie si vei face boala exact la doua saptamani de cand a facut-o ea, fie n-o sa faci boala fiindca nu ai luat-o.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu exista, daca ai imunitatea scazuta ai sanse mari sa faci si tu varicela, aceasta este o boala extrem de contagioasa.

| alexutu001 a răspuns:

Buna din cate stiu eu sansele ca sa nu faci si tu sunt minime pana la urma tot ai sa faci si acum depinde cat de repede se extinde virusul si in corpul tau pentru ca pot aparea la cateva zile dupa contactul cu ea sau cateva saptamanihappy numai bine

| Sconcsiş a răspuns:

Da, daca te feresti de ea