| denis009 a întrebat:

Daca am facut vaccinul anti varsat de vant(varicela) mai pot face acum varsat de vant? Mentionez ca vaccinul l-am facut cand eram mic, iar acum am 15 an! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar trebui dozat titrul de anticorpi anti varicela, pentru a vedea daca mai esti protejat sau nu, si daca titrul e foarte mic, te poti revaccina. http://www.i-medic.ro/boli/varicela-sau-varsat-de-vant

| Raniia a răspuns:

Vaccinul varicelos este optional nu este inclus in programele obligatorii de imunizare, si se realizează cu o doză unică de vaccin(la cei intre1-12 ani)si două doze(la cei peste 12 ani la interval de 6 săptămini), costul fiind suportat de cel vaccinat.Sigur l-ai făcut? Mama sigur stie, dar stai linistit varicela nu este o boală atit de severă incit să te sperie.

| 000Diddy000 a răspuns:

Normal ca nu, vaccinul pentru varicela se face o singura data si nu mai poti face varicela, esti cum s-ar zice imun.

| MihaelaDart a răspuns:

Vei vedea daca si vaccinul are efect asupra varsatului de vant! Numai o data in viata faci asa ceva si daca alta persoana are, tu nu mai ai contact cu boala, chiar daca in trecut ai avut-o. Desi pe cand corpul devine adult, pe atat boala devine mai greu de suportat. Oricum ai grija de tine, poti sa o faci sau niciodata, depinde de imunitatea ta. Sanatate multa!

| IrimieRaluca a răspuns:

Da, poti. Daca faci un vaccin nu esti 100% protejat de nimic. Plus ca si vaccinul se spune ca are actiune 3-5 ani.

| denis009 explică:

Eu de exemplu acum o saptamana am avut rubeola, iar am intrat dupa ce am facut rubeola in contact cu persoane care imediat au facut varicela! fac si eu?

| DataTrav a răspuns:

Buna si eu am facut acest vaccin si pana acum nu am avut dar a avut fratele meu si mama mea ( mama a 2 oara ) Din cate stiu exista mai multe tulpine de varsat ca la gripa deci poti sa faci chiar daca ai facut vaccinul{ Funda?}