| Andreimau a întrebat:

Exista persoane care au reusit sa slabeasca mult, vreau sa slabesc undeva la 30-40 kg, am 125 kg, daca exista persoane care au reusit sa slabeasca atat te rog spune-mi cum ai reusit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaFrateEuSunt a răspuns:

O sa iti spun eu cum am reusit sa slabesc 10 kg.
O luna de zile nu am avut miros si gust din cauza Covid-19, asa ca mi-am permis sa mananc mancare care normal nu mi-ar placea sa o mananc, spre exemplu: Orez fiert, iaurt grecesc (din ala pe care, efectiv, il bei), tot felul de supe.
Tin sa mentionez ca stau la casa, nu la bloc, si am alergat cu cainii prin curte, asta numai ca sa fac miscare.

Acum o sa iti dau cel mai bun sfat pe care ti l-ar putea da oricine. Mananca putine calorii, fa putin sport (daca stai la bloc poti cauta pe App Store / Google Play Store aplicatii pentru slabit, chiar te ajuta, bine... poti face asta si daca stai la casa).

Inainte de toate, nu consuma paste fainoase, multe oua, multa carne, produse care contin grasimi si paine. Nu bea sucuri (orice tip de suc: carbogazos sau necarbogazos) si nu consuma decat de 2-3 ori ceva dulceag, dar in cantitati mici, pe saptamana. Eu iti scriu aici numai ce as fi facut eu in cazul in care nu as fi avut Covid-19.

Iti scriu aici ce ai putea incerca sa mananci doar 2 zile, dupa poti repeta procesul, adica, luni, sa zicem ca mananci o chestie, de-abia miercuri vei putea manca chestia aia din nou.

Ziua A: Mananca dimineata orez fiert cu o leguma pe langa, la pranz incearca un iaurt grecesc cu foarte putine grasimi (poti manca iaurt cu ovaz), iar seara mananca 1-2 banane. Daca ai pofta de gustari, mai bine mananci banane.
Ziua B: Dimineata: O omleta din 2 oua si cu 2 rosii taiate pe langa sau o mamaliguta cu branza sau piept de pui cu salata de varza. La pranz: Supa de galuste, ciorba etc. Seara: Milkshake cu banane si mere sau te rezumi la banane.

Trebuie sa bei neaparat cel putin 2 litri de apa pe zi. Cel mai usor bei inainte de mese, cam cu vreo jumatate de ora inainte.

Ti-as scris atat numai ca sa te ajut. Nu sunt expert in asta, nici nu ma cred. Sincer, ti-am raspuns ca stiu cum e sa te afli in situatia asa. Succes!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca tu ai probleme mari cu greutatea, te sfatuiesc sa consulti un diabetolog intai, sa-ti faca analize amanuntite si apoi iti va recomanda tratamentul si dieta necesara, fara sa lesini prin salile de sport.
Evident ti se va spune si ce ai voie sa faci si cat timp, ca sa nu faci chestii gresite, care iti pun sanatatea in primejdie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Uite răspunsurile mele AICI :

https://www.tpu.ro/......-in-ciuda/

( Vezi că sunt două răspunsuri )!