| Nustiuuuu a întrebat:

E jenant. La maxim dar simt nevoia de a cere un sfat. Deci, inca de cand ma stiu am avut probleme cu greutatea. In ciuda faptului ca am reusit odata sa slabesc 15 kg, ajungând la 68 67, le-am cam pus back, pe la 75-76. Si chestia asta e super nasoala. Avand in vedere ca e singurul lucru la care ma gandesc. Si ca ma urăsc pentru asta si aspectul si tot. Si ca ma valorizez doar in greutate.
Dar nu stiu ce sa fac. Am 165 si arat ca un ratonel, sincer. Am o problema imensa cu mancatul din cauza unui impus random. Mănânc cand nu imi e foame, cand ma plictisesc si mănânc foarte mult. In ciuda faptului ca am momente in care rezist sa nu mănânc asa mult pana seara, pe la 6-7-8 cedez pur si simplu. Mănânc in ura fata de propria persoana.
Si am nevoie de ajutor, sa nu mai plang ca un ratonel si sa ma urasc. E prima data cand ma deschid fata de acest subiect. Help, please.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Nu cred că problema ta constă atat de mult într-o problemă de natură fizică ci mai mult de natură psihică.
Ce anume vreau să spun?
Citez : "impus random. ",
" Mănânc cand nu imi.e foame, cand ma plictisesc si mănânc foarte mult. ", "Mănânc in ura fata de propria persoana.", astfel de impulsuri sunt cauzate adesea de depresie.
Acest diagnostic nu pot să ți-l pun eu, un simplu utilizator al acestui site dar un psiholog te-ar putea ajuta în soluționarea acestei probleme, un psiholog și un nutriționist, dar mai ales o voință de fier de a respecta sfaturile acestor experți!

Automotivarea este cel mai important aspect al rezolvării oricărei probleme!

Chiar dacă nu îți permiți să mergi la psiholog sau nutriționist (deși ar fi nevoie ), poți renunța la a achiziționa produsele aflate pe rafturile magazinelor, adică dulciuri, sucuri și mâncarea de tip fast-food, in schimb respectă cu strictețe cele 3 mese din zi, încearcă să consumi foarte multe fructe și legume (chiar și intre mesele principale ale zilei ), practică un sport anume
regulat sau practică alergatul, fi activ-a și determinat-ă și vei vedea rezultatele cât mai curând!

| Nustiuuuu explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos. Apreciez ca mai is oameni pe site care chiar dau sfaturi si nu zic "ca vin sa mi plang de mila." E foarte depressing chestia aia.
A btw, era impuls* dar n am observat, sorry. Oricum, am vrut sa merg la psiholog, dar ai mei oricum nu sunt de acord si sincer vorbind, cei din zona mea is 0.
Incerc sa fac sport si etc, am o saptamana de cand practic aproape zilnic. (Putin, yes yes) Problema e ca imi vine foarte random sa mănânc si eh, nu prea am ambitie pe subiectul asta.
Oricum, mersi again.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nustiuuuu):

Bună.
Cu plăcere!

Ți-am dat acest sfat pentru că în liceu aveam o colegă care până în clasa a 10 a cântarea aproximativ 85 - 90 kg la o înălțime de aproximativ 1, 70 - 1, 72, colegii o numeau "balenă", iar ea deși nu avea aparent nicio problemă în legătură cu stima de sine sau depresia (era genul de persoană tupeistă căreia îi plăcea să râdă și să facă miștouri pe seama celorlalți, tocmai de aici și această șicană a colegilor ), ei bine, după vacanța de vară din clasa a 10 a venit complet schimbată și ne-a luat pe toți prin surprindere, cântarea 65 de kg!
Am intrebat-o evident dacă și-a făcut operatie de micșorare a stomacului sau dacă a luat ceva "medicamente minune" și mi-a spus că singura minune a fost vizita la medicul nutriționist și respectarea cu strictețe a ceea ce i sa recomandat să facă pentru a slăbi, practic din ce mi-a explicat o schimbare radicală în alimentația zilnică și exerciții fizice, sport.
Am văzut desigur și o schimbare drastică in obiceiul ei alimentar din timpul pauzelor, dacă înainte îi era banca plină cu sucuri Coca-Cola, chipsuri Chio și alte "minunății" de la magazinul alimentar din colț, după mânca doar fructe aduse de la țară sau de la magazin, pâine cu ou și Sandwich-uri cu legume prăjite (de ex dovlecel sau vinete pane etc ), fără parizer, salam sau pateu (mi-a spus că acasă mănânca mai mult carne de pește și că evita carnea pe cât posibil, iar atunci când tânjea după carne prefera carnea cumpărată de la producătorii tradiționali sau cea a animalelor tăiate în propria gospodărie, fără carne cumpărată din comerț.

Cred că dacă ea a putut, poți și tu!
Ea a avut voință și motivație! Cultivă-le și tu!

Succes!

15 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ia-ti o bicicleta.
In loc sa te urasti da la pedale.
Da cu ura in ele pana ies "demonii" din tine.
Sau plange-ti de mila pe TPU.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai avea nevoie de un psiholog, care sa te ajute sa intelegi ca nu-i normal sa mananci non stop.
Din pacate, tu esti singura care trebuie sa intelegi ca-ti distrugi sanatatea si viata sociala, fiindca vei fii ocolita de toata lumea, daca esti grasa.
Vad ca esti fata, asadar la 1.65m ar trebui sa ai maxim 55kg.
Poate nu ar fi rau sa incuiati frigiderul si sa iti rogi mama sa nu iti mai permiat intartul in bucutarie decat de 2 ori pe zi, cand ai o masa foarte mica de vegetale si carne (fara paine, paste, cereale, sucuri, dulciuri).
Este inca vreme bun, deci poti iesii dimineata foarte devreme la alergat in jurul casei, macar 5km pe zi, si vei vedea ca surplusul asta de 20 de kg care trebuie sa-l dai jos, il poti pierde pana la primavara.

| Goddessss a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ar trebui maxim 55 ci dacă are undeva la 60 încă e ok

| danbnz a răspuns (pentru Violleta2022):

@jassmina
Tu faci copy paste la toate prostiile pe care le gasesti pe net?
Esti constienta macar de gogomaniile pe care le promovezi?
Nu te obosi sa-mi dai "ignore", iti dau eu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Goddessss):

Confrom statisticilor medicale, ca adolescenta la 1.65m trebuie sa ai 52-55 kg
La 60 de kg esti deja suparponderala.

| Goddessss a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă ai face un test bmi ai vedea ca ceea ce spui este eronat, dar no csf

| Goddessss a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai da răspunsuri la care nu le cunoști natura

| Violleta2022 a răspuns (pentru Goddessss):

Aplica sfatul asta tie, te rog!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Goddessss):

Aplica sfatul intai la tine!

| Goddessss a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce sfat domnișoară? tu dai răspunsuri numai pentru puncte.
unele sunt foarte ok unele praf.
bmi ul zice altceva, unu la mână
doi la mana poate fi o persoana de sex feminin de 1, 60 cu 60 de kg sa arate trăsnet, depinde mult de testul adipos de constituția fizica si de oase.
depinde ff mult de fiecare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Goddessss):

Nu mai sunt de vreo 30 de ani domnisoara, de cand am nascut copii, dar asta nu are importanta aici.

Mai fetita, la 1.60m si 60 de kg esti deja grasa si nu poti sa arati traznet, decat in mentalitatea unera limitati care cred ca tot ce-i gras este frumos.
Te rog mult sa nu mai dai sfaturi inutile adolescentelor, fiindca nu-s "sanatoase" sfaturile tale.

| Goddessss a răspuns (pentru Violleta2022):

Du-te culcă-te. ca ești obosita
sărăcie ce ești

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vai, ai nevoie de o voință de fier! De ambiție, chiar de motivație...
E de ajuns să te gândești ce frumoasă vei fi mai slabă și ce bine te vei simți in pielea ta, câtă incredere iti vor da, kilogramele in minus. Dar fără voință, nu poți. Nu se ajunge la succesul dorit fără muncă, ori fără efort.
Chiar dacă arati ca un "ratonel", să știi că au existat și broscoi transformati in prinți. Lucrurile nu sunt greu de făcut, la vârsta ta, caloriile se pot arde rapid.
Ține cură de slăbire NUMAI sub supravegherea medicului, nu te înfometa. El iti va face probabil niste analize si iti va da un regim in functie de acestea. Nu iti voi spune ca trebuie să elimini un anumit număr de kg, ca să ajungi la greutatea normală, important e să elimini din ele, până simți tu că arati Ok si te simti fericita, atunci cand te privesti in oglindă.