| anonim_4396 a întrebat:

Exista remediu pentru narcisism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista! Atunci cand esti destul de inteligent, incat sa ralizezi ca narcisismul este un mod egoist sa te situezi pe tine mai presus decat oricine altcineva, iar daca nu se rectifica comportamentul, se ajunge la suferinta, din cauza lui.
De obicei, narcisimul este generat de rasfatul si educatia proasta de la parinti, fiind intretinut de limitarea intelectuala a persoanei in cauza.

| Donsavas a răspuns:

Tratament psihiatric

| alina2k18 a răspuns:

E dificil de tratat din pacate, cum e si paranoia - nu iti constientizezi afectiunea deci nu ai cum sa ti-o tratezi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu se tratează, o persoană narcisistă nu o să recunoască niciodată că e bolnavă, ea își vede boala ca pe o super putere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niste oameni care nu pun botul, dizolvati intr-un pahar de realitate. E o metafora, de fapt prostia n-are tratament

| lorena66 a răspuns:

Depinde cum ai fost crescut. Daca ai tai te alinta de mic si ajungi sa fii odorul lor, logic ca nu-ti revii. Educatia de face in primii sapte ani de viata, nu la 18 ani.

| anonim_4396 explică (pentru lorena66):

De unde știi tu?

| lorena66 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tf ai chef de cearta copchilo? Am incercat doar sa te ajut
Doar pentru ca esti narcisista nu inseamna ca eu is medic