| brokxy a întrebat:

Exista vreo sansa ca bunica de 77 de ani sa se trezeasca din coma? sad A facut ieri noapte. Sa spart un vas de sange pe creier, are probleme cu inima un vas de sange nu functioneaza bine, nu pompeaza bine sange si unii doctorii au zis ca are si cancer la stomac. Cat la suta e sansa sa se trezeasca? =[[[[ va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Șansele sunt 50/50%. Ar fi fost mai bine dacă nu i se spărgea acel vas de sânge. Depinde de asemenea, în ce zonă s-a spart. Oricum, ar fi un miracol dacă se trezește. Dar, repet, depinde ce parte a creierului a fost afectată.
Poate să își revină, dar să fie o "legumă".
Repet, nu sunt cinic, doar realist, căci am trecut prin așa ceva, ar fi mult mai bine să nu reziste și să nu mai iasă din comă.
Nu sunt decât un om, care a îngrijit persoane "legume" și este groaznic!
Sănătate!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Uneori starea de coma poate fi indusa si mentinuta de medici pentru a ajuta regenerarea organismului.
Din pacate, in caz de comotie cerebrala asociata cu stare de coma sansele de revenire sunt minime.
Depinde si pe care parte a creierului s-a produs comotia, fiindca efectul este incrucisat. Daca s-a produs pe partea stanga, atunci poate ramane paralizata un timp si incet sa-si revina. Daca s-a produs in partea dreapta, atunci va fi afectata si inima, ceea ce conduce la deces in majoritatea cazurilor, in mai putin de doua saptamani.
Zilele urmatoare vor fi hotaratoare.

| RAY a răspuns:

Sanse exista, si eu aveam sanse mici de revenire ori sa raman cu schele ori sa mor, din fericire am reusit sa nu mor, eu am avut menginita bacteriana si tot cu creierul am avut si eu, desi o speranta exista mereu, isi spun serios ca doctori au spus ca voi muri

| Violleta2022 a răspuns:

Are 50% sanse sa se trezeasca si sa fie bine din nou.

| sierra1 a răspuns:

Intreabă-i pe medicii ce au consultat-o, nu pe noi care habar n-avem de comă, sânge, creier, stomac

| Frank51 a răspuns:

Pai doar medicii pot spune cu exactitate cat la suta sunt sansele. Dar o sansa cat de mica tot exista.

| SkyPilot a răspuns:

Nimeni nu stie in acest moment. Veti vedea cum evolueaza in zilele urmatoare. Ii doresc doamnei tot binele din lume!