| emd90 a întrebat:

Exista vreun ceai care sa mareasca nivelul de testosteron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Cauta la farmacie, tribulus era o planta care facea lucrul asta, oricum ca alternative, usturoiul si ceapa maresc considerabil testosteronul in corp.

| Brailainfo a răspuns:

Metode de marire a nivelului natural de testosteron
Modul de viata

Expunerea la soare are un efect direct de crestere a secretiei de testosteron. Un regim de viata regulat, cu perioadele de somn noaptea si cu exercitii de inviorare dimineata sub razele soarelui poate parea desprins din povestile bunicilor insa este o metoda sigura si absolut naturala, cu eficienta demonstrata stiintific.
Excitarea sexuala poate fi asociata cu un nivel crescut de testosteron insa eliberarea acestei tensiuni duce rapid la o scadere dramatica a acestuia si la o crestere a nivelului de estrogen si hormoni catabolici. Deci excesul de sex, pe langa consumul de calorii si consumul nervos iti poate scadea si nivelul de testosteron.
Lipsa de somn si stressul determina o scadere dramatica a secretiei de testosteron si in acelasi timp o crestere a secretiei de hormoni catabolici. Dormiti cel putin 8 ore pe noapte si evitati pe cat posibil

Suplimentele

Exista o serie de suplimente care s-au dovenit a fi eficiente in marirea secretiei naturale de testosteron.
ALC- acetil-l-carnitina- este forma acetilata a binecunoscutului aminoacid l-carnitina. Este considerata o substanta capabila sa mareasca secretia naturala de LH, oferind totodata beneficii in domeniul slabirii, protectiei creierului impotriva toxinelor naturale sau exogene, imbunatatirea memoriei, a capacitatii de concentrare. O doza eficienta este de peste 1000mg pe zi. Daca nu aveti la dispozitie decat carnitina obisnuita luati cel putin 2000mg pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine iei pastile sau altceva mai bun decat ceaiul