| mariomario a întrebat:

Exista vreun remediu contra durerilor in cazul herniei de disc lombara? (in afara de operatie). Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Acupunctura, masaj terapeutic, topical herbs, elongatii.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Pt dureri vezi ca sunt la farmacie niste plasturi cu lidocaina. Se lipesc pe portiunea dureroasa si calmeaza. Am un amic care isi aducea din SUA pana sa se gaseasca si la noi. Io am crezut ca e bullshit cu aplicarea lidocainei pe piele direct, dar chiar au efect.
Ca sa scapi de operatie, pe langa recomandarile lui soothe adaug reflexoterapia si reiki (pe mine ultima m-a scos din belele).

| arrriadna a răspuns:

Salut. Reiki e o tehnica japoneza f veche. Principiul corespondent "romaneste" e: "Au! si pui mana acolo unde doare". Din punct de vedere energetic, mainile si simbolurile folosite in reiki actioneaza ca un fel de "palnie" distribuind energia vindecatoare acolo unde e nevoie in corp. Evident se lucreaza nu doar pe efect (vindecare) ci si pe cauza subtila a bolii (nivel mental si emotional).
La mine a fost o intreaga "aventura" cu coloana (am fost la un pas minuscul de operatie) si dupa ce a trecut episodul am "pus" 30 de kilograme din cauza unui tratament cu hormoni (nu puteam sa duc sarcina altfel). Banuiesc ca stii ce inseamna 30 de kile in plus pe o coloana sensibila. Ei, bine, functionez si crede-ma, ridic si car si nu ma menajez deloc. Dar nu exista noapte fara "tratament", pur si simplu e ca o "disciplina de viata".
UIte un site care povesteste putin, il poti traduce din google: http://www.reiki.nu/

| Roby67 a răspuns:

Cortizon injectat.

| mariomario explică:

Bine adriana dar ce inseamna reiki?