| VTns13 a întrebat:

Cine are atacuri de panica, zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asa cum a spus si userul mariusdaniel daca prezinti atacuri de panica zilnice este nevoie de specialist, medicul se numeste psihiatru si el te poate ajuta, chiar vindeca aceste atacuri de panica.
Deci numai sta!

| VTns13 explică (pentru Simpatic):

Pai clar, am consultat un specialist, voiam doar sa mi împărtășesc anxietatea, panica cu restul oamenilor "suferinzi" de aceasta "boala psihică"

| Bruno92 a răspuns:

Atacurile de panică și t cauzate de agorafobie e posibil sa suferi de anxietate generalizata da nu sunt sigur îmi dau și eu cu părerea. aceste atacuri izbucnesc când ieși afară din casă sau și în casa? Xanaxul e bun pentru atacuri de panică își face efectul imediat fata de alte pastile dar creează adicție trebuie sa ști când sa te oprești, cel mai bine e sa mergi in paralel și la un psiholog.e greu sa scapi de atacuri de panică nu te lua după ăștia că habar nu au mai ales daca sunt zilnice. Trebuie să ști în ce situații te iau atacurile ..sunt multe cauze dar daca ai tulburare anxioasa sau anxietate generalizata poate fi asta cauza.
Daca au atacuri de panică așa fără nici un motiv, nejustificat e posibil sa fie de la glanda tiroida sa ai o afecțiune a glandei.
E foarte greu sa controlezi atacurile de panică trebuie urmat un tratament + multa psihoterapie cognitiv comportamentala. Ce diagnostic ti o dat medicul psihiatru?

| VTns13 explică (pentru Bruno92):

Zoloft, anxiar, terapie psihologică

| Bruno92 a răspuns (pentru VTns13):

Anxiar din proprie experiență e egal cu 0, adică trebuie sa le iei pe un termen îndelungat sa își facă efectul și anxiarul da dependenta.in atacuri de panică e frecție de picior de lemn anxiar. Zoloft in schimb ti la dat bine e bun pentru ce ai tu numa sa ai grija sa nu îl întrerupi brusc ci treptat. Foarte bine că faci terapie poate vei scăpa cu terapie.mă gândesc că ai tulburare anxioasa trebuie sa te tii de tratament.mai nou am aflat că anxietatea poate deveni cronica, anxietate generalizata adica fara tratament te face praf. Diferența între alprazolam și anxiar e că alprazolamul își face imediat efectul celălalt mai greu, din păcate ambele creează dependenta. Am studiat puțin psihologia dar am făcut-o degeaba dar nici medicul specialist nu o putut să îmi dea un răspuns clar, adică eu sufăr de depresie de multi ani și anxietate de 1 an jumate culmea in loc sa se amelioreze anxietatea sa ameliorat depresia da chiar și așa e foarte greu de înțeles schimbările de dispoziție în depresie cert e că am ajuns la concluzia că depresia e cauzata de serotonina și dopamina de un dezechilibru' in schimb nu am reușit să înțeleg care e cauza anxietății de ce nu se ameliorează cu doar cu xanax. Să nu mai zic că nici nu îmi dau seama cum m-am pricopsit cu aceasta anxietate eu neavând niciodată probleme. Trebuie sa urmărești cu atentie fiecare detaliu în ce condiții se declanșează și să îți faci și niște analize fiindcă anxietatea, atacurile de panică sunt cauzate uneori și de organe. Da mă gândesc că psihologul ți-o găsit cauza daca nu o facut-o schimba-l fiindcă nu ești compatibil cu el.
Cert e că anxiarul e ineficient in atacuri de panică își face efectul târziu până atunci te ia naibii. Daca îți dădea un tratament corect ce ți se potrivea numai aveau atacuri de panică zilnice.
Anxietatea e înrădăcina de mai mult timp chiar de câțiva ani numai că nu ai știut tu simptomele evident apar când anxietatea se agravează. Anxietatea are la baza frici adică frici nejustificate ireale, fictive chiar tu prin proiectile tale mintale le provoci, e posibil că atacurile inconștient sa ți le produci singur. Asa și eu prin proprile gânduri îmi provoc anxietatea drept și prin urmare apar simptomele. Au multi anxietate și atacuri da le e jenă să își expună problemele. Utilizatorul mosotti cunoaște foarte bine psihiatria poate te ajuta el cu ceva scheme de tratament. De multi psihiatri m-am convins deja.îmi sun meducul și o întreb sa îmi facă programare mă întreabă când? Ii spun daca se poate in 5-10 minute și na întreabă ești prin zona de vi asa fast? De parcă nu știa că adresa mea e aproape de cabinet laughing
Am ajuns la încă o concluzie daca ai vulnerabilitate genetica nu o sa scapi complet de anxietate sau depresie de ce? Fiindcă vei avea recăderi din nou și din nou la nesfârșit când vei da de un stres mai puternic, trauma, soc, și alte probleme ce cauzează recăderea, se mai da tratament pentru recădere dar degeaba când le întrerupi iar revin simptomele. deci contează ce gena ai tu. Deocamdată nu s-a inventat tratament psihiatric pentru vulnerabilitate și nici nu cred că o să se inventeze vreodată, e i chestie cu care te naști. O chestie nasoala e că poți căpăta din cauza afecțiunilor psihice vulnerabilitate da contează foarte mult psihicul fiecărui individ în parte. Daca ai un psihic vulnerabil cu părere te rău te anunți cu nu o sa scapi complet de aceste afecțiuni. Continua tratamentul și vezi daca te ajuta ți-am zis anxiarul își face efect foarte greu la o așa anxietate serioasa.

| VTns13 explică (pentru Bruno92):

E destul de complicat, am stare generală de rău in momentele alea și simt ca ma sufoc, nu suport ca oamenii din jurul meu sa fie rai și îmi vine sa vomit dacă cineva îmi reproșează ca am făcut chestii sau mai stiu eu ce pe care nu le am făcut... e groaznic

| Bruno92 a răspuns (pentru VTns13):

Asta e mentalitatea românilor nu ai ce sa faci, îmi pare rău că ți se întâmplă toate astea evita oamenii toxici nu sta langa ei, te tratează cu superioritate din cauza problemelor in loc sa te înțeleagă... Mai bolnavi sunt ei decât tine stai liniștit. Din cauza condiției nu prea poți să le dai peste nas și ei profita de chestia asta. Eu unu oricât de depresiv sau anxios as fi tot m as pisa pe ei nu le-aș lasa sa mă înjosească, sper că nu e vorba de familia ta și te referi la cunoștințe, încearcă să îi tratezi cu indiferența, eu unu sincer le-aș rupe în bătaie mie îmi permite genetica, uneori cu bolnavi psihici că ăștia doar așa te impui sa fi respectat. happy Îți doresc multă sănătate și fi tare Man, take care of Youwinking

| VTns13 explică (pentru Bruno92):

I am a pretty gurl? But thank u, and Take care of u too

| Bruno92 a răspuns (pentru VTns13):

Na trist credeam că ești băiat.pai daca ești fata mi-ar placea sa mai ținem legătura ..de ce nu sa ne și cunoaștem, daca nu e o problema pentru tine happy

| Bruno92 a răspuns (pentru VTns13):

Acum am văzut că tu iei de ani trecut zoloft wtf de anul trecut nu sa ameliorat nimic? Se pare că aveai și atunci aceleași probleme. Ai luat și anxiar? De cat timp iei anxiar?

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Uite îți sugerez un clip și fi foarte atentă ce spune acest tip o sa îți dai seama că tu ești problema adică tiparul Gândirii anxios pe care ți l-ai creat de ani de zile
https://youtu.be/npnaQ_d7DeY
Urmărește mai multe clipuri cu el, toate daca consideri că te ajuta.eu unul țin să îți spun că acest tip te va ajuta să găsești cauza anxietății tale mai mult decât o face psihologul tau happy
Ii poți lăsa un coment la clipuri sau vezi că îl poți găsi pe Facebook sau daca nu are printre cimenturi Nr lui de contact la unele clipuri. Îți sugerez sa mergi și la un control la un endocrinolog sa vezi cum stai cu tiroida

| VTns13 explică (pentru Bruno92):

S au ameliorat cu muuuult stările de panica și anxietate, acum e doar o stare de Tristețe și uneori ma mai apuca panica, starea de sufocare. Iar in ce privește tiroida mea, este sanatoasa rău, cortizolul puțin crescut

| mariusdaniel112 a răspuns:

Oamenii cu afectiuni psihice ce necesita atentia unu specialist.