| caryyyy1425 a întrebat:

Fetelor, am nevoie de mare ajutor! Nu mai stiu ce sa fac! Sunt disperata! Imi vine ciclul menstrual foarte mult..adică azi noapte mi-am pus tampon de noapte iar pana dimineața s-a umplut tot si a curs si pe lângă...prima data mi-a venit anul trecut in Septembrie.Imi vine de aproape 2 saptamâni luna asta.dar la început mi-a venit putin apoi s-a mai oprit...iar acum de alaltăieri, de când am alergat a început sa imi curgă abundent.Luna trecută mi-a venit 2 zile doar si foarte putin.Am fost la medicul școlii iar ea mi-a spus ca e normal pentru început deoarece începe sa se regleze.Dar eu încep sa ma îngrijorez...si mi-e frica sa merg la medicul ginecolog.ce o sa imi facă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de CM, este relativ normal să ai astfel de dereglări ( acum sunt foarte frecvente tot felul de dereglări, timp de 1-2 ani, până când CM se va "stabiliza" ).

Preferabil să foloseşti absorbante mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă :
http://bi.gazeta.pl/im/50/eb/f1/z15854416Q.jpg

http://www.superdrogeriakozmetika.sk/......ight_7.jpg

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Asa este cm la inceput, foloseste tampoane mai si duble.
Din cauza efortului iti curge mai mult.
Poate ar fi indicat sa iti faci un control ginecologic.
Nu moare nimeni daca face o vizita la medic!
O zi buna happy

| R0R0 a răspuns:

E din cauza efortului.In plus, trebuie sa ti se regleze.

| AlexRv a răspuns:

Bună caryyyy1425!

Nu trebuie să te preocupi. Având in vedere că acum un an a venit pentru prima dată, cum ti-a spus si medicul de la școală, acesta durează pană se reglează.

Efortul fizic, băile lungi in cadă si inclusiv propria ta fizionomie corporală fac ca să ai mai putină sau mai multă sângerare. In nici un caz este contraindicat efortul fizic cum ar fi alergatul, bicicleta etc.

O zi faină!

| robandu99 a răspuns:

In primul rand..nu trebuie sa faci efort fizic in timpul perioadei.cel putin e ok sa faci plimbari. poti lua vitamina k care opreste menstruatia in perioada administrarii ei.dar cel mai bine e sa te consulti cu mama ta sau cu medicul de familie daca nu doresti sa mergi la ginecolog