| zanik a întrebat:

Fetelor de cateva zile ma confunt cu o problema am niste usturimi in zona intima ce imi provoaca si mancarimi noaptea nu pot nici sa dorm nu stiu ce sa fac sunt disperata pentru ca peste cateva zile voi pleca in vacanta in italia si momentan sunt la bunici nu stiu ce sa fac numai suport mancarimile...crying((((((((((((((((((((((( va rog ajutati-ma...:*:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la medicul ginecolog. Ai o infectie genitala care nu poate fi tratata dupa ureche fiindca se poate agrava. Medicul iti va recomanda cel mai bun tratament.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Spală-te cu ceai concentra de muşeţel sau bicarbonat, nu cu săpun solid.
Urgent la un consult ginecologic pentru diagnostic şi tratament adecvat afecţiunii.
Pa, pa.

| Sin a răspuns:

Mergi la doctor urgent.

| madalinutza a răspuns:

Buna.
si eu am mai patit.
si nu e nimic grav stai linistita
trebuie sa te speli in fiecare zi
cam de doua ori pe zi
sa-ti cumperi un gel intim si sa te speli bine in zona intima.
si iti trece repede
multa sanatatehappy

| luna a răspuns:

Fredy...renunta categoric la chiloteii sintetici si fii mai atenta la absorbantele care le folosesti(sunt in farmacii absorbante antialergice). De multe ori usturimile si mancarimile apar de la lenjeria intima sintetica. Spalate cat mai des cu apa calda si putin bicarbonat. Daca ai avut raporturi sexuale neprotejate ar fi ideal sa mergi cat mai curand la medic.

| Gabriela2011 a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara-ti niste antibiotice sigur esti racita la burta asa am patit si eu de aveam usturimi mergeam cracanata big grin si mai i-ati o crema pentru usturimi si manacrimi numita nidoflor este 7 lei dar este buna pentru mai multe...numai stiu cum se numeau antibioticele dar explica-i farmacistei si iti va da ce iti trebuie. Succes

| andr33a_5009 a răspuns:

Medicul ginecolog iti va recomanda cel mai adecvat tratament

| Ponk a răspuns:

Poate ai racit jos.Asa a patit si sora`mea

| Xtina_8376 a răspuns:

E o infectie ceva dar numai ginecologul poate sa-ti prescrie tratamentul corect happy

| PinkPoison a răspuns:

Spune'le bunicilor, apoi mergi la doctorul de fam. mai intai daca ti'e rusine de ginecolog si spune'i ce problema ai. el oate hotari mai apoi ce e de facut. este foarte important sa consulti medicul in aceste situatii, nu e de jucat.

Răspuns utilizator avertizat
| iuliana_8590 a răspuns:

Si eu am patit exact ca tine.cunosc senzatia.foarte neplacuta.trebuie doar sa mergi la ginecolog si iti va prescrie niste antibiotice.mancarimile nu prea se pot ameliora decat doar daca te ai tratat corespunzator. cu cat mai repede cu atat mai binewinking

| zanik explică:

Ufff.as astepta pana ma intorc acasa sa ma duc la ginecolog. dar nu stiu cum sa amelorez mancarimile scria undeva ceva de bicarbonat dar nu stiu cat de sigur estecrying((...

| zanik explică:

Ma gandesc sa nu fie candidoza crying(

| zanik explică:

Adevarul e ca mi am inceput viata sexuala cu cateva luni in urma dar nu am avut nici un contact sexual neprotejat... sper sa mi treaca pana vin din vacanta pentru ca mi e frica poate ia si el... daca ma spal cu bicarbonat in cat timp imi trece sad