Abh
| Abh a întrebat:

Fetelor, stiati ca excesul de cofeina poate reduce efectul anticonceptionalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, stiam, dar am impresia ca efectul nu este cu adevarat semnificativ decat la doze foarte mari.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În urma unor cercetări, bănuiesc!
Nu ştiam şi nu sunt amatoare de bombe hormonale în organism. Sunt alte metode contraceptive fără reacţii adverse dar şi mai sigure!
Mulţumesc frumos, o informaţie în plus este bine venită.
Pa, pa.

Abh
| Abh explică:

Morena, cofeina exista din plin in ceaiuri, sucuri( Coca-Cola), asa ca trebuie sa avem grija si la consumul acestor produse. Explicatia este ca, pe langa acest produs ( cofeina) ficatul metabolizeaza tot ce intra in organism( alimente, medicamente), el fiind, dupa cum se stie, "laboratorul organismului". Exista riscul ca, la un moment dat el sa oboseasca si sa nu mai metabolizeze in intregime anticonceptionalul, crescand riscul aparitiei sarcinii.
De aceea este necesar ca anticonceptionalele sa fie indicate de ginecolog, pentru ca acesta face femeii o anamneza ( daca e fumatoare, bautoare de cafea, are boli cronice sau face tratamente cronice) si decide daca ea se preteaza la tratamentul contraceptiv oral fara probleme.

| Zenithf a răspuns:

Fetelor, stiati ca utilizarea anticonceptionalelor creste riscul de cancer de san? Pe de alta parte, reduc incidenta unor afectiuni ale ovarelor si trompelor uterine.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Multumesc pentru informatie!

| Minnie a răspuns:

Nu, multumesc de informatie.

| CarmenR a răspuns:

Iata si mai multe informatii despre anticonceptionale care v-ar putea ajuta http://www.qbebe.ro/......ceptionale

| morena a răspuns:

Nuu! Cam cat ar fi acel exces? Cate cafele ar depasi limita?

| fdhgcvnb a răspuns:

Si inca ceva-desi nu la fel de important:consumul a cel putin trei cani de cafea pe zi, timp de mai multe zile, reduce marimea sanilor.tongue

| Aysa19 a răspuns:

Nuh multumim de raspuns.

| Parker a răspuns:

Haha.am sa am grija de acum rolling on the floor
P. S. Just joking ^ ^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Iti multumesc pentru informatie, Abh, chia nu stiam! Eu nu pre beau cafea, doar cafea decofeinifata, dar totusi informati ta este foarte pretioasa!happy

Mersi!

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau pepsi 1 l pe zi, fumez iau anticonceptionale de 5 ani si nu am ramas niciodata insarcinata. Depinde de organism nu este ceva general asa ca nu mai speria fetele.