| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor voi a-ti avut scurgeri vaginale de culoare maro? Daca da, de ce? Mie mi-au aparut scurgerile astea dupa contactul s*xual si au persistat trei zile dar nu din abundenta insa prezente...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Atunci asta e problema, primele acte în general sunt deranjante în sensul, că lipsește acomodarea, stresul și multe altele. Poți scăpa de problema acesta simplu de tot. Folosiți un lubrifian de la durex, recomand durex gel de masaj 2in 1 este cel mai bun, și un preludiu mai mare happy
Și întotdeauna prietenul tău să aibă grijă la primele 5-10 penetreri să fie lente.
Sper să te fi ajutat câtu-și de puțin.
Oricum eu îți recomand să te duci la un medic ginecolog, asta pentru că abia ți-ai început viața sexuală și e bine, să vadă dacă acolo jos totul este în regulă. În rest să fii sănătoasă.
Și îmi pare rău că am început pe picior greșit. Sper că numai ești supărată pe mine!

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarea dupa contact sexual, mai ales daca este maronie, redusa cantitativ si endureroasa este un mare semnal de alarma. Cel mai adesea semnifica o rana pe col (o leziune precanceroasa) si impune consult imediat la ginecolog (de preferat in timpul sangerarii sau imediat dupa aceea ca sa fie usor de identificat sursa sangerarii in caz ca e nevoie de o biopsie)

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru Brigaela):

Merci de raspuns. din cauza carui fapt sa se datoreze toate astea? in cazul in care ai dreptate

| Brigaela a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

Ranile pe col sunt date cel mai adesea de infectii genitale asimptomatice altfel si de inceperea vietii sexuale precoce. Varsta ta, de 20 de ani, este exact varsta la care incep sa faca leziuni precanceroase de col fetele care si-au inceput viata sexuala in jur de 16 ani si au fost atunci infectata cu HPV.

| Azµre a răspuns:

O infecție! Urgent la ginecolog!
Ce vârstă ai?
Această scurgere miroase?
Înainte aveai cumva scurgeri albe cu tentă spre a fi brânzite? Spune!

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru Azµre):

Repet straight face am 20 de ani. daca era infectienu incetau scurgerile, nu prea miroase, inainte aveam scurgeri albe insa erau perfect normale, scurgeri care curata vaginul pe care le am de cand ma stiu. stie cineva sa imi raspunda si altceva?

| Azµre a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

Aolo explică cum erau acele scurgeri! Brânzoase cumva aveau o consistență ca smântâna erau abundente trebuie să specifici!
Miroase sau nu prea miroase! E o infecție e clar! Du-te la un ginecolog ce nu înțelegi!

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru Azµre):

Ma tu esti ginecolog de esti asa sigur ca e infectie? o infectie persista pana e tratata! mie mi-a trecut dupa 2-3 zile. nu era branzoasa. Nu te mai grabi sa dai raspunsuri, esti cam agitat nu crezi. revino cu un raspuns cand il gandesti, multumesc o zi buna.

| Azµre a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

Nu înțeleg care e problema ta eu ți-am dat un sfat te-am întrebat anumite aspecte și refuzi să răspunzi, nu înțeleg de ce! În loc să stai în loc ai putea vedea un medic să stai liniștită.
Nu te mai ambala așa

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru Azµre):

Nu ma ambalez insa vreau un raspuns concret. merci pentru ca ai dat atentie si intrebarii mele insa vreau si alta varianta in afara de infectie

| Azµre a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

Scumpo, hai să nu ne certăm te rog eu mult.
Hai să vorbim pe îndelete vrei?
Eu te întreb câte ceva și tu îmi răspunzi, în felul acesta îmi pot da seama de problema ta

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru Azµre):

Ok. uite. imediat dupa contactul sexual au aparut scurgerile astea maronii, am gasit pe lenjerie chiar si un mic cheag insa foarte foarte mic. nu ma doare nimic scurgerile nu erau abundente aveau o consistenta gelatinoasa spre apoasa si acum au incetat de finitiv.

| Azµre a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

Ai fost cumva virgină? Atunci se explică
Dacă nu mai e o variantă! Din lipsa lubrifierii sau a sexului mai dur, vaginul se poate leza, se numesc microfisuri ale peretelui vaginal, ceea ce duce la sângerări în cantități mici. De aceea amestecul de sânge cu scurgerea vaginală a dat un aspect roșiatic, maroniu.
Altceva ce mai poți spune.

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru Azµre):

Asta e raspunsul de care aveam nevoie, e abia al 3 contact sexual al meu, cu baiatul cu care vreau sa ma cunun. si da a fost putina lipsa de lubrifiere

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru Azµre):

Nu sunt suparata big grin. mi-ai luat o mica piatra de pe inima, cat despre lubrifiant sa ocupat el zilele astea sa achizitioneze. te pup si merci.

| Azµre a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

N-ai pentru ce, îmi pare rău că te-am supărat.
Dacă mai ai nevoie de detalii sau alte probleme mă poți contacta pe privat. Mulțumesc

| Brigaela a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

Este extrem de ingrijorator, respecta toate conditiile pentru o leziune precanceroasa de col: varsta, aparitia dupa contact sexual, cantitatea redusa, culoarea maronie, lipsa durerii, disparitia spontana. daca s-au oprit, trebuie sa ajungi urgent la ginecolog, fiindca dupa aia va fi greu de identificat sursa sangerarii. Nu te gandi ca e din lipsa lubrifierii, posibilitatea de a fi asa este minuscula. Nu zic ca e exclus, dar e foarte foarte putin probabil. Iti trebuie urgent consult ginecologic, nu face prostii pe care sa le regreti toata viata.

| lalla97 a răspuns (pentru Azµre):

Si eu am aceeasi problema adica am fost virgina si tot asa scurgerea vaginala este apoasa spre gelatinoasa cu aspect roziu.ce inseamna asta? te rog sa imi raspunzi! adica ar putea fi o sarcina?

| Azµre a răspuns (pentru WeedGotMeCrazy):

Atunci asta e problema, primele acte în general sunt deranjante în sensul, că lipsește acomodarea, stresul și multe altele. Poți scăpa de problema acesta simplu de tot. Folosiți un lubrifian de la durex, recomand durex gel de masaj 2in 1 este cel mai bun, și un preludiu mai mare happy
Și întotdeauna prietenul tău să aibă grijă la primele 5-10 penetreri să fie lente.
Sper să te fi ajutat câtu-și de puțin.
Oricum eu îți recomand să te duci la un medic ginecolog, asta pentru că abia ți-ai început viața sexuală și e bine, să vadă dacă acolo jos totul este în regulă. În rest să fii sănătoasă.
Și îmi pare rău că am început pe picior greșit. Sper că numai ești supărată pe mine!

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

20, merci de raspuns, insa daca era infectie nu trecea asa brusc.

| corina56 a răspuns:

Nu,nu am avut ar fi bine se mergi la doctor e posibil sa fi facut infectie apropo cati ani ai? Funda?

| kate23451 a răspuns:

Buna! Am aceeasi problema..si vreau sa aflu..nu poate fi aceasta un simptom de sarcina?