| toomuchvodka a întrebat:

Buna,am folosit un inel vaginal pentru prima data si l-am introdus in prima zi de menstruatie,si dupa aceea menstra mi s-a terminat mult mai repede, iar dupa trei zile mi-au aparaut niste scurgeri vaginale maro inchis,de ce? iar cand l-am scos si a trebuit sa-mi vina menstruatia m-a tinut foarte putin doar doua zile si mi-a curs foarte putin,fata de cum imi curgea inainte si avea o culoare foarte inchisa. nu inteleg de ce, credeti cumva ca e vorba de o infectie? astept raspunsuri, multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Efectele inelului sunt asemănătoare cu ale contraceptivelor orale : în urma folosirii lui, durata menstruaţiei ar putea să scadă de la 6-7 zile la 3-4 zile - dar, TEORETIC, nu ar trebui să scadă la 2 zile de menstră!

Dacă ginecologul ţi-a recomandat folosirea inelului contraceptiv, ar fi TREBUIT să se "asigure" ( întâi ) că nu eşti însărcinată ( ecografie sau test de sânge ) şi să-ţi explice aspectele legate de administrare şi efecte adverse...

Apoi, în privinţa scurgerilor maro închis apărute la 3 zile după terminarea menstrei, ne "lămureşte" Prospectul :
"3.12 Ce este de făcut dacă aveţi o sângerare neaşteptată
În timpul utilizării NuvaRing, unele femei au sângerări vaginale neaşteptate între perioadele menstruale. Este posibil să fie nevoie să utilizaţi protecţie igienică. În orice caz, lăsaţi inelul în vagin şi continuaţi să folosiţi inelul normal. Dacă sângerările neregulate continuă, devin mai importante sau încep din nou, spuneţi medicului."

Dacă nu ai prospectul, îl poţi găsi la linkul : http://www.medipedia.ro/......e-ore.aspx

Sau, acele scurgeri se pot datora faptului că menstruaţia ţi s-a terminat prea repede ( brusc ) şi au fost un fel de "continuare" a menstrei...

De asemenea, aşa cum spunea şi Brigaela, e posibil să NU fie bine "tolerat" de organismul tău şi de acolo aceste dereglări ale menstruaţiei...

Ar fi bine să mergi iar la ginecolog şi să vezi ce părere are ( sper că ţi-a fost prescris/recomandat de medic ).

În GENERAL, orice alte efecte ADVERSE care nu sunt precizate în prospect TREBUIE prezentate URGENT medicului ginecolog - asta ar fi "regula"!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa nu il tolerezi, mai ales ca are multe reactii adverse. mergi urgent la ginecologul care ti l-a prescris pentru o noua consultatie.

| mona a răspuns:

Consulta ginecologul care ti-a prescris inelul pentru ca nu e normal sa ti se intample asa ceva

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Înainte de a pune primul inel vaginal ţi-ai făcut un test de sarcină ( sau ai fost la ginecolog, pentru ecografie, ca să "verifici" dacă nu erai însărcinată )?

Simptomele pe care le precizezi SEAMĂNĂ cu "ciclul peste sarcină" : acela ţine 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat )!

De la inel e posibil să scadă durata menstruaţiei, dar NU la 2 zile...

| toomuchvodka explică (pentru bursuc001):

Inainte de inel am folosit prezervativul, si imi venise menstruatia, deci sa fiu insarcinata nu avea cum, daca mi-a venit, si am pus inelul in prima zi a menstrei, iar aceea menstruatie era in regula.

| bursuc001 a răspuns (pentru toomuchvodka):

Efectele inelului sunt asemănătoare cu ale contraceptivelor orale : în urma folosirii lui, durata menstruaţiei ar putea să scadă de la 6-7 zile la 3-4 zile - dar, TEORETIC, nu ar trebui să scadă la 2 zile de menstră!

Dacă ginecologul ţi-a recomandat folosirea inelului contraceptiv, ar fi TREBUIT să se "asigure" ( întâi ) că nu eşti însărcinată ( ecografie sau test de sânge ) şi să-ţi explice aspectele legate de administrare şi efecte adverse...

Apoi, în privinţa scurgerilor maro închis apărute la 3 zile după terminarea menstrei, ne "lămureşte" Prospectul :
"3.12 Ce este de făcut dacă aveţi o sângerare neaşteptată
În timpul utilizării NuvaRing, unele femei au sângerări vaginale neaşteptate între perioadele menstruale. Este posibil să fie nevoie să utilizaţi protecţie igienică. În orice caz, lăsaţi inelul în vagin şi continuaţi să folosiţi inelul normal. Dacă sângerările neregulate continuă, devin mai importante sau încep din nou, spuneţi medicului."

Dacă nu ai prospectul, îl poţi găsi la linkul : http://www.medipedia.ro/......e-ore.aspx

Sau, acele scurgeri se pot datora faptului că menstruaţia ţi s-a terminat prea repede ( brusc ) şi au fost un fel de "continuare" a menstrei...

De asemenea, aşa cum spunea şi Brigaela, e posibil să NU fie bine "tolerat" de organismul tău şi de acolo aceste dereglări ale menstruaţiei...

Ar fi bine să mergi iar la ginecolog şi să vezi ce părere are ( sper că ţi-a fost prescris/recomandat de medic ).

În GENERAL, orice alte efecte ADVERSE care nu sunt precizate în prospect TREBUIE prezentate URGENT medicului ginecolog - asta ar fi "regula"!

| angel69lover a răspuns:

Ii grav, iti zic eu, trebuie sa consulti repede un medic, si prietena mea a patit cv de genu cu inelu vaginal...