| ioana_2566 a întrebat:

Fetita mea de 1 an si 3 luni are dermatita atopica, as dori sa aflu ce remedii exista pentru aceasta boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la un medic dermatolog sa-ti recomande el medicatia necesara, dar tu poti folosi acasa calea naturista, care te va ajuta :poti folosi tinctiura de musetel, un kilogram de taratze de grau invelit intr-o punga de tifon (nu prea groasa, dar nici prea subtire) se pune la fiert cca 2 ore in apa obisnuita (5 - 10 litri de apa). Atentie, nu completa cu apa. Fierbi la foc mic pana tarata se patrunde cu apa. Cu apa fiarta cu taratze i-am facut copilului baie in fiecare seara.Sanatate.

| mioara a răspuns:

Intra pe www. sfatul medicului.ro

| miky_5469 a răspuns:

Dermatita atopica este o bola care se mosteneste de obicei de la unul dintre pariniti care are astm sau o rinita-asmatiforma alergica! in primul rand iti trebuie multa rabdare si un pshic foarte bun si asa ai sa reusesti! eu iti recomand sa ii cresti imunitatea organismului cu viusid( o lingurita pe zi timp de trei luni cu o luna pauza si apoi inca trei luni de tratament); trebui sa elimini alimentele alegene ( ou, lapte, unt, iaurt....depinde la ce face alergie), si pe exema unguent cu hidrocortizon in cantitate mica ( o zi da o zi nu)! ai sa vezi ca ii va fi bine si viusidul ii va creste imunitatea! multa sanatate!

| miry a răspuns:

Fiind vorba de faptul ca e un mic copil la mijloc cel mai indicat pentru tine este sa te consulti cu un medic

| miha_2980 a răspuns:

Draga ioana si baietelul meu a fost diagnosticat cu dermatita atopica.eu iti recomand sa folosesti produse din gama mustela se gasesc in farmaciile sensi blue si o crema care sa contina corticosteroizi locoid, elocom sau cutivate.Intr-adevar mare rabdare si cat se poate sa o protejezi de soare si apa calduta. baile sa fie cat mai scurte, hainutele din bumbac si mare grija la ce mananca. Ce fel de lapte ii dai?(daca mai bea), foloseste produse doar hipoalergenice sunt un pic mai scumpe dar cand e vorba de puiul tau nu conteaza banii.sanatate multa

| bubu10 a răspuns:

Scopul tratamentului este de a reduce si impiedica mancarimea, care poate duce la infectie. De vreme ce boala face pielea uscata si cu mancarime, sunt recomandate lotiuni si creme care tin pielea umeda. Aceste solutii se aplica de obicei cand pielea este umeda cum este dupa baie, pentru a ajuta pielea sa retina apa. Compresele reci pot si ele sa fie folosite pentru reducerea mancarimii.

Cremele si unguentele care se dau cu sau fara reteta si care contin corticosteroizi, cum este hidrocortizonul, sunt adesea recomandate pentru a reduce inflamatia. Pentru cazurile severe, doctorul poate prescrie corticosteroizi pentru administrare pe cale orala. In plus, daca zona afectata se infecteaza, doctorul poate prescrie antibiotice pentru a distruge bacteria care cauzeaza infectia.

Alte tratamente includ antihistaminicele pentru reducerea mancarimii severe, tratamente cu gudron (produse chimice destinate reducerii mancarimii), fototerapia (terapia care foloseste lumina cu raze ultraviolete aplicata pe piele) precum si medicamentul ciclosporina pentru persoane a caror boala nu raspunde la alte tratamente.

Tratarea dermatitei atopice la bebelusi si copii.

bai scurte cu apa calduta
aplicarea unguentului imediat dupa baie
pastrarea unghiilor taiate scurt
alegerea hainelor din bumbac moale
apelarea la antihistaminice pentru reducerea scarpinatului in timpul noptii
tineti copilul la temperatura racoroasa, evitati situatiile in care poate
aparea o supraincalzire a temperaturii
invatati sa recunoasteti infectiile pielii si sa cautati imediat tratament
incercati sa distrageti atentia copilului cu alte activitati penrtu a-l impiedica sa se scarpine