| bianca_3600 a întrebat:

Fetita mea de 3 ani nu vrea sa faca injectii dar se simte f. rau adica nu mananca aproape nimic face febra ff mare si cand am mers la doctorul de familie m-a trimis cu ea la spiital dar ea a inceput sa planga si nu am mai dus-o doctorita mi-a mai zis ca ar trebui sa i se puna perfuzii cu vitamine si are si pleomonie si i-a dat penicilina dar ince nu am inceput tratamentul iar ea se simte tot mai rau ce i-as puta da in afara de injectii sau cum as putea s-o linistesc ca sa pot sa o duc sa-si faca tratamentul chiar nu pot sa o vad ca plange...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ralu
Astazi, 11:38 am
cee
vrei sa zici ca briana are fite? serios atunci de ce se multumeste cu laptopul de anul trecut ca are fite? briana nu are fite poate doar puin ca am rasfatat-o noi dar nu conteaza i in plus vrei sa stii ceva acum sunt la spital cu ea pentru ca i-am zis ca daca nu mergem nu o s-o duc la concertul lui tipul ala justin bieber e inebunita dupa el de cand l-a vazut la TV si m-a pus sa-i i-au pilete...

Asta e ce am primit eu de la tine in privat! Fac apel la utilizatori sa nu te mai ia in seama de acum inainte mai ales la sectia asta, deoarece nu esti o persoana serioasa si iti bati joc. Nu ca mi-ar pasa mie, am altele pe cap, ma doare in alte parti de tine! Dar consider ca e pacat de ceilalti utilizatori care se spetesc sa iti de-a tie sfaturi sa iti vina minteala cap si tu ii iei in ras.
A da...si esti si agramata pe langa mesajul cretin pe care mi l-ai dat.
Asa ca maturizeaza-te, chiar si la varsta ta de ce nu!

8 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ma uimeste faptul ca tu tii cont de dorinta ei in astfel de situatii.Pneumonia e o boala extrem de grava care netratata poate duce la deces.Cand e vorba de sanatate nu ne targuim cu copii pentru ca ei sunt mici si nu realizeaza pericolul la care se expun.
Cu fiecare minut ce trece fara medicamente boala ei se inrautateste considerabil punandu-i viata in pericol. Daca nu esti de acord cu decizia acestui medic mergi urgent la altul dar copilul trebuie sa inceapa tratamentul in cel mai scurt timp.
Si da, daca este nevoie o sa o tii cu forta la injectii pentru ca vrei sa o salvezi si sa o vezi sanatoasa in cel mai scurt timp.Te rog poarta-te ca o mama responsabila si matura si nu pune viata copilului in pericol.De pneumonie se poate muri si nu e o exagerare!

| tyana a răspuns:

Multumim antiteme! Aseara am primit si eu mesaje de la ea in care imi spunea ca fetita doarme si din cauza aia nu o poate duce la medic.Nu pot sa spun decat ca e o iresponsabila si o inconstienta!

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Eu te cred ca si eu sunt in aceeasi situatie cu piticul meu, dar nu este dupa ce vrea ea este dupa cum ii este ei mai bine! deci daca doctorita ti-a spus ca nu are alt remediu decat injectii eu spun sa il urmezi pentru ca ea stie ce spune.stiu ca este dureros si chiar traumatic pentru un copil atat de mic dar gandeste-te ca este doar pentru binele ei.iar cu mancatul sa stii ca asa sunt toti copii cand sunt bolnavi dar interneaza-te cu ea in spital,fa-i perfuzii, dai sa pape doar ce vrea ea! cu copii nu este de jucat! insanatosire grabnica fetei, pupici

| herbalist a răspuns:

Cum adica? ce inseamna "nu vrea sa faca"? pai tu esti parintele sau ea? o duci pur si simplu sa i faca injectiile si gata.inteleg ca te doare sa o vezi dar cu cat incepe mai repede sa le faca cu atat le termina mai repede si in plus nu o doaredecat max 5 minute restul plange ea asa ca sa o dadacesti u

| blondissima a răspuns:

Nici un parinte nu suporta sa-si vada puiul plangand. Dar cand este vorba despre sanatate nu glumim si nu ne putem lasa induiosati de lacrimi.Imi vorbesti despre perfuzii si penicilina si ma faci sa cred ca situatia este destul de grava. Preferi sa planga cinci minute dupa injectie sau sa planga toata ziua pentru ca nu vrea sa faca injectia? Cu sanatatea nu ne jucam!

| danyceltare a răspuns:

Poti sa-i spui ca ii dai ceva daca nu plange.Sau nu satai cu ea cand ii face injectia dar nu ar fi indicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa o vezi ca plange? Femeie tu esti normala? Dar preferi sa o vezi ca intra in coma, sau Doamne fereste, moare?
Tu nu intelegi ca e o situatie grava? Pneumonia este o boala grava si fara tratament adecvat risti sa mori!
Eu nu sunt doctor, dar am avut si eu la viata mea pneumonie, ca orice om si mi-am dat seama fara un tratament ca lumea (si asta implica injectii) nu scapi usor.
Asa ca daca iti pasa de fiica ta cat de cat si daca doresti sa se faca bine si sa ai parte de ea du-o la doctor si scoatei fitele din cap.
De aia trebui ca unele sa nu devina mame, fiindca nu se pricep sa diferentieze durerile si situatiile adevarate de niste fite!
Asa ca daca nu e o intrebare la baza, du-te odata la doctor cu ea! Nu ma intereseaza pe mine ce faci personal si ce se intampla aici, dar ma enerveaza inconstiente ca tine, care sunt suficiente pe planeta asta si tot ele au parte de copii!

| bianca_3600 explică:

Nu as putea face asta in timp ce ea plange adica vrei s-o iau cu forta @herbalist?