| anonim_4396 a întrebat:

Fetita mea de6 ani, ia sumetrolim de 5 luni fara intrerupere si trebuie s mai continuie ink6 luni tot fara intrerupere, problema. e k a inceput s verse m mereu, nu stiu ce doctori s m ascult, oare c sa fac? mai este cineva in kazul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De ce ia copilul asta atata amar de biseptol? Ca eu n-am auzit de astfel de tratament. Spune-ne si noua pentru ce diagostic, sau mai bine du-o la un alt pediatru, eventual intr-un centru universitar mare. RIn timp, intoxicatia cu biseptol poate pune viata in pericol. Nu gasesc nici un motiv pentru un tratament de 11 luni cu un antibiotic cu spectru destul de ingust.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De ce ia copilul asta atata amar de biseptol? Ca eu n-am auzit de astfel de tratament. Spune-ne si noua pentru ce diagostic, sau mai bine du-o la un alt pediatru, eventual intr-un centru universitar mare. RIn timp, intoxicatia cu biseptol poate pune viata in pericol. Nu gasesc nici un motiv pentru un tratament de 11 luni cu un antibiotic cu spectru destul de ingust.

| lost.in.rain a răspuns:

dupa o perioada indelungata de administrare, e posibil ca organismul sa capete o intoleranta la unul din componentii siropului. consultati un medic cat mai curand posibil.
Sanatate maxima!

| vio2006 a răspuns:

Buna! Nu sunt medic, nu trebuie sa iei ce spun decat ca pe o parere...Sumetrolim este un antibiotic, nu? Pentru copii, daca-mi aduc aminte de la copiii mei...care sunt mari, mari...Pentru ce sa ia un copil antibioticul acesta un an? Incearca un septilin - un antibiotic natural, sau alte tratamente care nu dau intoleranta...sau consulta un medic pediatru specialist...Ai grija mare... Te rog raspunde-ne, poate te ajutam...Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verificati daca fetita nu a devenit alergica la sumetrolim
, intrebati un medic care e la terapie intensiva
ei ar trebui sa stie bine. Multa sanatate fetitei d-voastra!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copilu meu ia sumetrolim si varsa de cate ori il dau si nu stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da eu anca din zalau
am o fetita de 8 luni si eu i-am administrat acet sirop si acele simtome lea avut si le-am antrerupt si acum fetita este mult mai bine ca si cant i-am dat acest sirop
a anceput sa i se unfle buzele, a nceput sa vomite, a avut mancarime de piele, ia aparut niste bubite rosiatice pe piele.si l-am antrerupt acum fetita mea este mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baiatul meu de 5 ani si 6 luni este alergic de la el.nu ii mai dau deloc. oricum se poate inlocui cu altceva.nu il mai da nici tu.sint nebuni medicii astia.am fost de 2 ori cu el la urgenta pentru alergie