| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Fostul meu e psihopat...
Saptamana viitoare împlinesc 28 de săptămâni de sarcina și datorita faptului ca am aflat ca va fi fetita vrea sa fac întrerupere de sarcina.EU NU VREAU SUB NICI O FORMA. I am explicat cu frumosul ca nu se baga nici un doctor la o sarcina atat dr avansata însă nu grea de nici o culoare. Imi e frica ca poate găsește el vreun doctor mai nebun decât el sa se bage. Din ce stiu e ilegal. Exista oare astfel de doctori nebuni sa se maj bage la o sarcina atat de avansata? Vreau sa știu sa stiu cum procedez... repet nu vreau sub nici o forma sa intrerup sarcina. Fara comentarii stupide va rog din suflet...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi doar n-o să te ducă să te pună cu forța pe masa de operații să-ți facă întrerupere, nu există așa ceva deci nu văd de ce te interesează? dacă e fostul ce treabă mai are el în asta? crești singură copilul și aia e, și mai bine dacă nu-l vrea, n-are ce să caute un handicapat ca ăla lângă un copil

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine te muti la mama ta pana nasti, si ceri politiei ordin de protectie sa nu se mai aproprie fostul sot de tine sau de casa in care stai, dar mergi din timp la politie chiar maine si spune le ca sotul fostul te obliga sa avortezi, ca daca tie i ti este frica sa depui plîngere impotriva lui, el te poate si omorî intr o criză de nebunie, nu ai mentionat daca sotul tau bea, ca atunci situatia este gravă, la betie numai stie ce face si se razbună pe tine, tu ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Intreruperea sarcinii prin orice metoda de avortare, este interzisa prin lege sa fie efectuata in cazul sarcinii clinic sanatoase, care a implinit varsta gestationala de 12 saptamani (14 saptamani fata de inceperea ultimei menstruatii). Nerespectarea legislatiei care este in vigoare in Romania, se pedepseste cu inchisoare intre 3 si 7 ani. Multa sanatate!

| JicaContra a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pune punctul pe i:

fata draga, ia-ti catrafusele si mergi la politie unde il acuzi de hartuire, si alte chestii (vorbeste cu politistul sau cu un avocat) si depune plangere penala, nu numai ca vrea o intrerupere de sarcina ilegala, dar te si hartuieste d'aia

iar un doctor cu licenta nu o sa se bage la asa ceva, insa unul fara licenta s-ar putea, totusi, alta chestie naspa, la orice intrerupere de sarcina risti hemoragie grava si complicatii, legea interzice peste 12 saptamani pentru ca aproape SIGUR MORI SI TU DIN CAUZA UNUI ASA AVORT!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru JicaContra):

Mersi mult de raspuns

| LPCTSTR a răspuns:

Puteai intrerupe sarcina, parca, daca urmeaza sa ai tu sau copilul commplicatii grave si care au fost vazute abia acum.

| johnnny123 a răspuns:

In primul rand este mult prea tarziu pentru un avort, si in al doilea rand oricum fostul tau psihopat nu are absolut niciun drept sa te oblige sa avortezi.

Deci referitor la nasterea copilului nu mai ai la ce sa te gandesti. Vei avea un copil si cu asta basta.

Singurul lucru la care trebuie sa te gandesti este cat de mult vei vrea ca acel psihopat sa fie parte din viata copilului.

| Iote a răspuns:

Se teme ca va trebui sa plateasca pensie alimentara si inventeaza pretextul cu "e fata"? Si ce daca e fata?
Dar nimeni nu te poate duce cu forta sa faci avort. Nu vrei, nu-l faci. Iar la 28 de saptamani, e mult prea tarziu ca sa-ti faca avort vreun medic bun sau nebun.

| Sophieka a răspuns:

Pai daca mai e si fost, pentru ce mai tineti legatura?
Nu vrea sa fie tatal copilului, nici o problema. Copilul va fi pe numele tau, doar in custodia ta si nespecificat tatal.
Pana vine bebe, fa-ti viata, fa schimbari benefice, pune bani deoparte, pregateste cele necesare copilului, pregateste-te psihic si emotional.
Poti merge la psiholog / terapeut pentru consilieri ca sa depasesti mai bine situatia cu fostul si starile pentru ca devii mama.
Nu merita sa pierzi timpul cu un astfel de om, mai ales acum ca esti insarcinata si starile afecteaza fatul, dar nici dupa ce copilul se naste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu conteaza daca exista sau nu vreun doctor care sa se bage la asa ceva. Tu nu vrei sa faci avort, asa ca sa ii intre bine in cap fostului tau ca nu o sa faci ceva impotriva vointei tale. Auzi motiv... sa vrea sa avortezi pentru ca ai fata. Doamne fereste!

| Dana2103 a răspuns:

Este ilegal sa te oblige sa faci ceva ce nu doresti. Niciun medic nu te ar ajuta nici daca ai fi la inceput fara acordul tau. Infunda puscaria

| aneliram a răspuns:

Păi fără semnătura ta nu.ți face nimeni nimic.

| Celestina003 a răspuns:

Oare e real ce zici? In caz ca e real, de ce nu vorbesti tu cu doctorul si ii spui ce iti doresti, Doctori isi asculta pacienti. Spune-i fostului, el cum sa-r simti daca parinti lui nu l-ar dori? Nici un om nu merita asta. crying Poate are si el motive(fostul) pentru care nu vrea fata, poate nu are bani pentru a ii asigura un viitor frumos. Ar trebui sa il incurajezi si sa ii spui ca poate, il veti creste impreuna. Dar o intrebare si mai
buna, oare de ce e fostul? Poate zici el acum ca nu vrea fata, dar cand o va vedea crescand frumos, va regreta.

| Mmn a răspuns:

Clar si raspicat. E o viata de om si nu el face alegerile, e corpul tau, sanatatea ta. Daca ati decis sa faceti un copil, sa isi asume orice gen are copilul.

| Mmn a răspuns:

Daca acum te pune sa faci avort si la urmatoarea sarcina iar o sa fie fata.ce o sa faca.

| AnastasiaSt a răspuns:

Dumnezeule! Fugi cat mai repede de un asemenea specimen!
Nu ti poate face nimic nimeni, stai liniștită. Nu te poate duce nimeni cu forta la medic!
Părinții tăi stiu de această situație? Cere le ajutorul, spune le ce se intampla. Sau spune i macar unde-i rude mai apropiate. În rest, ai grija pe unde umbli, ma refer sa nu iesi noaptea din casa, iar cand iesi pe afara, să fii însoțită. Cine stie ce i poate capul omului ala! Tu il cunosti mai bine.
De asemenea, te as sfătui să întrerupi de tot legatura cu el. Cu durere în suflet ti o spun, dar e foarte imatur. Candva, sper sa si dea seama cat de mult a gresit!

| Iuliaiulia1993 explică:

Am 27 de ani... tocmai de aceea ne-am despărțit din cauza sarcinii... el e comunist anti-fete ( are numai frati)