| Saby a întrebat:

Insuficienta aortica gradul 1 este periculoasa? Am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala si insuficienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariusres a răspuns:

Nu e periculoasa, dar trebuie sa fii mai atenta la ce mananci si sa eviti tigarile, cafeaua, ceaiul negru, cola si energizantele.

trebuie sa faci un control cam la 2 ani, la stadiul incipient in care esti.
in cele mai grave situatii se inlocuieste valva mitrala cu una artificiala, dar nu trebuie sa te sperii pentru ca operatia e usoara(nu se mai face pe cord deschis) si cu o rata a succesului de 90-95 la suta.
cati ani ai?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este periculoasa, va trebui sa fii supravegheat cardiologic (consultatii minim anual) si, eventual, sa urmezi tratament. Poate sa nu-ti faca probleme toata viata, dar e posibil si ca la un moment dat sa ai nevoie de o proteza valvulara.

| Marius20 a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti raspunsul aici > http://www.sfatulmedicului.ro/......trala.html