| Grimalkin a întrebat:

Fratele meu a fost racit acum o saptamana, abia a inceput sa iasa si el pe afara. Problema e ca de fiecare data cand iese ii curge sange din nas straight face. Sa fie asta o urmare a racelii sau de ce i s-ar putea intampla asta? Pana acum nu avea nici o problema cand iesea iarna afara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil din cauza infectiei virale i-a crescut fragilitatea capilarelor din mucoasa nazala. Dar asta e doar o suspiciune. Sa mearga sa-l vada un ORL-ist. Daca am dreptate, ii va da un tratament de scurta durata care ii va rezolva problema.

| Arthur a răspuns:

Are un vas de sange slabit. Nu e nimic grav. Doctorul de obicei cauterizeaza vasul respectiv. Mergi cu el la un control.winking

| costymaximus a răspuns:

Epistaxiul, asa se mai numeste singerarea nazala, are cauza in lipsa vitaminei ca din organism, cea care duce la coagularea singelui. Un mic consult medical nu ar strica, poate fii o raceala, o mica hipertensiune arteriala.

| Majj a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic de specialitate.

| sssSnake a răspuns:

E posibil sa i se fi iritat ceva la nas, deci nu cred ca are vreo problema, sau mai poate fi sensibil, si daca nu a iesit de mult afara, aerul rece sa il deranjeze! Eu zic ca nu e o problema, doar daca problema asta persista eu zic sa vada un medic! SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I s-a spar un vas in nasuc si cand schimba temperatura plesneste, sa stea cuminte pana ii trece, daca nu este acel vas inseamna ca este anemic, nu este mancacios? se scarpina la nas? la popou? s-ar putea sa aiba si ceva oxiuri, la doctor daca sangerarea nu trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama medicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să fie văzut de un medic O.R.L. pentru cauterizarea vasului de sânge. Epistaxis, asta are.
Să evite contactul cu aerul foarte rece, un fular prin care să respire.
Pa, pa.

| anonyma007 a răspuns:

Poate avea anemie si nu rezista la frigul de afara!
spune-i mamei tale sa apeleze la un doctor!