| anonim_4396 a întrebat:

Fratelemeu mai mic are niste probleme dermatologice. Trece prin perioada adolescentei si tenul lui are multe cosuri, puncte negre, imperfectiuni, acnee. Stiti vreun tratament prin care poate scapa de ele? Fara creme sau chirurgii, ceva natural si sigur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zoet a răspuns:

Am o carte, "1001 de Remedii Casnice", dacă te interesează titlul, unde scrie că pentru acnee poţi folosi:
-Un amestec de condimente şi miere.Amesteci o linguriţă de nucşoară rasă cu una de miere şi aplici în zonele cu probleme. Laşi să acţionezi vreo 20 de minute, după care îţi clăteşti faţa.
-Aplică Aloe Vera. Un studiu a demonstrat că această plantă a vindecat complet în cinci zile 90% din leziunile pielii.
-Aplică oţet pe coş sau suc de lămâie.
-Acizii alfahidroxilici, cum este acidul glicolic, ajută la eliminarea stratului extern al pielii format din celule moarte.Foloseşte creme, loţiuni sau geluri care conţin acid glicolic. Poţi găsi la farmacie, nu cred că e prea mult.

Sper că o sa reuşească să scape de ele. O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
O mască pe bază de acid salicilic îl poate ajuta.
Te pup!

| Predator30 a răspuns:

E foarte greu, si eu m-am luptat cu aceeasi problema si nu am rezolvat nimic tot asa ca tine incercam sa aflu de pe internet de pa prieteni de la rude, pana intr-o zi cand m-am dus la un dermatolog si acum e mult mai bine decat inainte deci singurul lucru cu care as putea sa te ajute este sa te indrum sa il duci la un dermatolog acum e alegerea ta, O zi placuta!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Este perioada de pubertate si este normal ca acneea sa apara.
Este foarte greu de scapat de ea in aceasta perioada fiind in crestere poate reveni indiferent cu ce creme ai da.
Este o problema dermatologica, iar cel mai in masura pentru a diagnostica si a pune un tratament este un medic dermatolog.

Sanatate!