| Anonimasimpla a întrebat:

Buna fetelor am probleme mari cu tenul, chiar nu stiu ce sa mai incerc.Este foarte uscat, am acnee si puncte negre mai ales pe nas.Am incercat si cu creme de la dermatolog dar degeaba.Voi ce metode aveti ca sa scapati de cosuri dureroase? Mentionez ca am si tenul subtire.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Jolenne a răspuns:

Și eu am cam aceleași probleme, dar de ceva timp am început să mă spăl cu un gel de curățare Cien - Gentle Facial Wash (se găsește la LIDL). Îl aplici seara și dimineața iar acesta pur și simplu îți curăță fața de impurități și previne apariția coșurilor. Este destul de bun și nu agresează fața, este blând cu pielea și nu o usucă prea tare...
De asemenea este bun și bicarbonatul, cel care se pune la prăjituri, etc. Se face o pastă cu puțină apă și se aplică pe față cam 15 minute, sau depinde cât reziști tu. La început vei simți că te strânge pielea, dar vei vedea că la sfârșit vei avea o piele catifelată. Dacă ți se pare că ai pielea prea uscată după asta, poți aplica o cremă hidratantă.
Succes! Și ar mai fi ceva, coșurile apar și din cauza alimentației, sau a stresului! happy

2 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Eu mă dau cu o cremă de la farmacie (Apidermin). Mi s-a întâmplat să am şi eu coşuri din alea şi "mi le-a dat înapoi".
Curăţă tenul de impurităţi.
E bine să te dai şi cu graprefruit, dar îi desfaci "pielea" de pe ea.
Sărbători fericite!

| Standalonecomplex a răspuns:

Incearca sa gasesti retin-a o sa te scape de cosuri, dar iti va arde fata e de preferat sa il folosesti primavara. nu prea se mai gaseste asa ca intreba de un inlocuitor si ai rabdare. cat pentru punctele negre trebuie sa te duci la un salon si ti le scoate acolo.